Ortaokul öğrencilerinin matematik okuryazarlığı problemlerini çözme performansları ve stratejik esnekliklerinin incelenmesi
Mathematical literacy of middle school students problem solving performance and examining their strategic flexibility
  1. Tez No: 919187
  2. Yazar: MİNE ÇAKIRTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMET EMİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin matematik okuryazarlığı problemlerini çözme performansı ve stratejik esneklik düzeylerini belirleyerek aralarındaki ilişkiyi incelemektir. Bu nedenle çalışmada nicel destekli nitel araştırma yürütülerek durum çalışması yapılmıştır. Çalışma grubunu, Kocaeli ilin de bir devlet okulunda öğrenim gören 24 yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında veriler gözlem, doküman analizi, klinik görüşme ve ses kaydı ile toplanmıştır. Öğrencilerin seviyesine uygun beş konu alanında hazırlanan ve farklı stratejilerin kullanılarak birden fazla yöntemin uygulanabileceği 10 matematik okuryazarlığı problemi uygulanmıştır. Uygulamanın ardından gözlem ve doküman analizinden elde edilen verilere dayanarak klinik görüşme gerçekleştirilmiş ve ses kaydına alınmıştır. Uygulama sürecinde öğrenciler altışarlı dört gruba ayrılmış ancak bireysel bazda veri toplama yapılmıştır. Veri toplama süreci, toplam 40 ders saati uygulama ve 10 ders saati görüşme olacak şekilde yedi hafta boyunca yürütülmüştür. Elde edilen veriler, betimsel analiz ve SPSS ile nicel veri analizine tabi tutularak alt problemlere cevap aranmıştır. Yapılan analizler sonucunda, öğrencilerin matematik okuryazarlığı problemlerinde orta düzey performansa sahip olduğu ve stratejik esnekliğin düşük seviyede olduğu belirlenmiştir. Potansiyel esnekliğin pratik esnekliğe oranla daha fazla ortaya çıktığı gözlenirken her iki esneklik türünün yeterli seviyede olmadığı belirlenmiştir. Matematik okuryazarlığı problemlerindeki performans düzeyleri ile esneklik seviyeleri arasında anlamlı, pozitif yönde bir ilişki ve esneklik seviyesinin performans düzeyinin %73,4'ünü yordamakta olduğu görülmüştür. Öğrenci yaklaşımlarında ise verimli stratejiyi kullanan öğrenci sayısının oldukça az olduğu, kullanan öğrencilerin ise çözümü daha kısa ve kolay olan stratejileri tercih ettikleri, stratejik esnekliğe sahip olmayan öğrencilerin de çoğunlukla verimli strateji seçiminde bulunamadıkları sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu araştırma sonuçlarından yola çıkarak, öğrencilerin strateji kullanımı ve farklı stratejiler geliştirmesine imkân sağlayıcı ortamlar, materyaller oluşturulabilir veya eğitimler yapılarak öğrencilerin esneklikteki gelişimleri incelenebilir. Bu durumun öğrencilerin çok yönlü düşünmelerine katkı sağlayabileceği ve stratejik esneklikle ilişkili performans düzeyini de geliştirebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the mathematical literacy problem solving performance and strategic flexibility levels of secondary school students and to examine the relationship between them. For this reason, a case study was conducted by conducting qualitative research with quantitative support. The study group consists of 24 seventh grade students attending a public school in Kocaeli . Within the scope of the research, data were collected through observation, document analysis, clinical interview and voice recording. Ten mathematical lite racy problems were applied, prepared in five subject areas suitable for the students' level, where multiple methods could be applied using different strategies. Following the application, a clinical interview was conducted and audio recorded based on the da ta obtained from observation and document analysis. During the application process, the students were divided into 4 groups of six, but data was collected individually. The data collection process was carried out for 7 weeks, with a total of 40 lesson hours of practice and 10 lesson hours of interview. The obtained data were subjected to descriptive analysis and quantitative data analysis with SPSS and answers to the sub problems were sought. As a result of the analysis, it was determined that the stude nts had a medium level of performance in mathematical literacy problems and their strategic flexibility was at a low level. While it was observed that potential flexibility emerged more than practical flexibility, it was determined that both types of flexi bility were not at a sufficient level. It has been observed that there is a significant and positive relationship between performance levels in mathematical literacy problems and flexibility levels and that the level of flexibility predicts %73.4 of the pe rformans level. In the interviews conducted with the students, it was concluded that the number of students using efficient strategies was very low, the students who used them preferred strategies with shorter and easier solutions, and students who did not have strategic flexibility were often unable to choose efficient strategies. Based on these results, students' flexibility development can be examined by creating environments, materials or training that enable students to use strategies and develop diffe rent strategies. It can be said that this situation can contribute to students' multifaceted thinking and improve the performance level related to strategic flexibility.