8. Sınıf öğrencilerinin problem çözme stratejilerinin öğretildiği süreçte matematik okuryazarlıklarının incelenmesi
Examining mathematical literacy of 8th grade students in the process of teaching problem solving strategies
- Tez No: 724373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU AYDOĞAN YENMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı, 8. sınıf öğrencilerinin problem çözme stratejilerinin öğretildiği süreçte matematik okuryazarlıklarının incelenmesidir. Çalışmanın uygulama süreci öğrencilerin sınıf seviyelerine ve kazanımlarına uygun, günlük yaşamla ilişkili problemlerle ele alınmıştır. Bu süreçte öğrencilere problem çözme stratejileri öğretilerek bu problemlerin çözümünde uygun stratejiyi kullanmaları istenmiştir. Öğrencilerin çözüm süreçlerindeki ve matematik okuryazarlığındaki değişim, matematiksel süreçler (formüle etme, yürütme, yorumlama ve değerlendirme) bağlamında ele alınmıştır. Çalışma Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Ankara ilinde bir ortaokulda öğrenim gören 32 sekizinci sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacına uygun olarak Kısmen Karma Sıralı Baskın Statülü Tasarım kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak; nitel veri toplama araçlarından, yarı yapılandırılmış görüşme formu, gözlem formu, yazılı görüş formu ve öğrenci çözüm kâğıtları kullanılmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak da matematik okuryazarlığı testi ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Araştırmada ön test ve son test kullanılarak elde edilen nicel veriler, SPSS paket programında yer alan istatistiksel testler yoluyla analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Öğrencilerin uygulama öncesi ve sonrasında matematik okuryazarlık başarı düzeyleri karşılaştırılması için yapılan“ilişkili örneklemler için t testi”nde istatistiksel açıdan son test lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Matematik okuryazarlık seviyesindeki bu farklılığı uygulama sürecindeki gözlem ve yarı yapılandırılmış görüşme formlarından elde edilen bulgular da desteklemektedir. Ayrıca, yarı yapılandırılmış görüşme formları, öğrenci çözüm kâğıtları ve gözlem notlarından elde edilen verilere göre öğrencilerin problem çözüm süreci ve matematiksel süreçleri işe koşmada ilerlemeler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mathematical literacy of 8th grade students in the process of teaching problem solving strategies. The application process of the study was handled with problems related to daily life, suitable for students' grade levels and achievements. In this process, students were taught problem solving strategies and asked to use the appropriate strategy in solving these problems. The change in students' solution processes and mathematical literacy is discussed in the context of mathematical processes (formulating, employing, interpreting and evaluating). The study was carried out with 32 eighth grade students studying in a elementary school in Ankara. Partially Mixed Sequential Dominant Status Design was used in accordance with the purpose of the research. As a data collection tool; among the qualitative data collection tools, semi-structured interview form, observation form, written opinion form and student solution papers were used. As a quantitative data collection tool, the mathematical literacy test was applied as a pre-test and post-test. Quantitative data obtained by using pre-test and post-test in the research were analyzed through statistical tests in the SPSS package program. Qualitative data were analyzed using the content analysis method. A statistically significant difference was found in favor of the post-test in the“paired samples t-test”, which was conducted to compare the mathematics literacy achievement levels of the students before and after the application. The findings obtained from the observation and semi-structured interview forms during the application process also support this difference in mathematical literacy level. Furthermore, progress in students' problem solving and application of mathematical processes was determined using data from semi-structured interview forms, student solution papers and observation notes.