Cahiliye döneminde savaş nedenleri
Causes of war in the age of the jāhiliyyah
- Tez No: 919203
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİD KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Câhiliye dönemi anlam, coğrafya ve tarihi sınırları bakımından ihtilaflar barındıran bir dönemdir.“Câhiliye”Kur'ânî bir kavram olup İslâm'ın Arap Yarımadasına hâkim olmasından önceki iki yüzyıla işaret etse de temelde bir zihniyeti tanımlamaktadır. Bu dönem hakkındaki bilgiler İslâmi ve beşerî bilimler aracılığıyla bizlere ulaşmaktadır. İslâm Tarihi kaynaklarından Câhiliye döneminde yaşanan iki yüzü aşkın savaşı tespit ettik. Bu savaşlardan 188 tanesinin nedenlerine ulaştık ve kayda aldık. Câhiliye dönemi savaşlarının başlıca sebeplerinin asabiyet, ganimet, intikam, sınırlı doğal kaynaklar, zulüm ve tahakküm olduğunu gördük. Benzer savaş nedenlerini siyasi, sosyo-kültürel, ekonomik ve dini nedenler başlıkları altında sınıflandırdık. Savaşların nedenleri üzerine detaylı açıklamalar yaptık ve ilgili örnekleri sıralayarak tezimizi kuvvetlendirdik. Ayrıca savaşların nedenleriyle ilgili ulaştığımız istatistik bilgilerini paylaştık.
Özet (Çeviri)
Jāhiliyyah period is a time characterized by disputes over its meaning, geography, and historical boundaries.“Jāhiliyyah”is a Qur'anic term that refers to the two centuries preceding the dominance of Islam over the Arabian Peninsula, but it fundamentally describes a certain mentality. Information about this period comes to us through the Islam and human sciences. From Islamic historical sources, we identified over two hundred wars that took place during the Jāhiliyyah period. We reached the reasons for 188 of these wars and documented them. We found that the main causes of wars in the Jāhiliyyah period were tribalism, booty, revenge, limited natural resources, oppression, and dominance. We classified similar reasons for wars under the headings of political, socio-cultural, economic, and religious causes. We provided detailed explanations of the causes of wars and strengthened our thesis by listing relevant examples. Finally, we shared the statistical data we compiled regarding the causes of these wars.