Karabağ sorununda çözümsüzlüğün nedenleri ve sonuçları
Reasons and consequences of the lack of solution in the Karabakh issue
- Tez No: 919231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ERTAÇ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, tarih, coğrafya, politika ve hukuk açılarından bir çatışma bölgesi olan Karabağ bölgesi kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Hukuki olarak Azerbaycan'ın bir parçası kabul edilen Karabağ'da Çarlık ve Sovyet Rusya dönemleri politikalarının da etkisiyle Azerbaycan Türkleri ve Ermeniler yaşamaktadır. Sovyetler Birliği döneminde, Karabağ'ın Ermenistan'a katılma yönünde oy kullanması bölgedeki cumhuriyetler arasındaki gerilimi artırmış ve bu durum Azerbaycan ile Ermenistan arasında silahlı bir çatışmayı tetiklemiştir. 1994 yılında ateşkesle sona eren bu çatışmanın ardından, Karabağ uluslararası düzeyde Azerbaycan'a bağlı bir bölge olarak kalmış; ancak fiili olarak bölge ayrılıkçı Ermeni güçlerinin kontrolünde olmuştur. Uluslararası güçlerin arabuluculuk girişimlerine rağmen, müzakerelerde yakın zamana kadar somut bir anlaşmaya varılamamıştır. Çatışmanın etnik ve dini ayrılıklarla beslenen bir boyutu bulunmaktadır; nüfusun çoğunluğu Hristiyan olan Ermeniler ile Müslüman çoğunluğa sahip Azerbaycan Türkleri arasındaki farklılıklar bu durumu karmaşıklaştırmaktadır. Ayrıca, Türkiye'nin Azerbaycan ile yakın tarihsel ve kültürel bağları, Rusya'nın ise Ermenistan ile ittifak kurmasına rağmen Azerbaycan ile de iyi ilişkiler geliştirmiş olması bu çatışmada önemli bir etkendir. Çalışma, öncelikle Karabağ'ın tarihsel arka planını ele almakta; ardından uluslararası güçlerin çatışmaya yönelik politikalarını değerlendirmekte ve son olarak çatışmayı uluslararası ilişkiler ve hukuk perspektifinden incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the Karabakh region, which is a conflict zone in terms of history, geography, politics and law, in detail. Legally considered a part of Azerbaijan, Karabakh is inhabited by Azerbaijani Turks and Armenians, also influenced by the policies of the Tsarist and Soviet Russia periods. During the Soviet Union period, Karabakh's vote to join Armenia increased tensions between the republics in the region, and this triggered an armed conflict between Azerbaijan and Armenia. Following this conflict, which ended with a ceasefire in 1994, Karabakh remained a region of Azerbaijan on an international level; however, the region was de facto under the control of separatist Armenian forces. Despite mediation attempts by international powers, no concrete agreement could be reached until recently. The conflict has a dimension that is fueled by ethnic and religious differences; the differences between the Armenians, who are predominantly Christian, and the Azerbaijani Turks, who are predominantly Muslim, complicate this situation. In addition, Turkey's close historical and cultural ties with Azerbaijan and Russia's good relations with Azerbaijan despite its alliance with Armenia are important factors in this conflict. The study first examines the historical background of Karabakh, then evaluates the policies of international powers towards the conflict, and finally examines the conflict from the perspective of international relations and law.