K-Narayana dizisinin bazı özellikleri ve kodlama teorisine uygulaması
Some properties of the k-Narayana sequence and its application to coding theory
- Tez No: 919230
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Narayana dizileri üzerine yapılan bu çalışmada, k-Narayana dizilerinin özellikleri ele alınmış ve negatif indeksli k-Narayana dizisi tanımlanmıştır. Ayrıca, k-Narayana dizileri ile kodlama teorisine ilişkin bir yöntem sunulmuş ve bu yönteme dair uygulama örnekleri verilmiştir. Çalışmanın amacı, k-Narayana dizilerinin özelliklerini araştırmak ve bu dizilerin kodlama teorisinde nasıl kullanılabileceğini göstermektir.
Özet (Çeviri)
In this study on Narayana sequences, the properties of k-Narayana sequences have been examined, and the negative-indexed k-Narayana sequence has been defined. Additionally, a method related to coding theory using k-Narayana sequences has been presented, along with application examples of this method. The aim of the study is to investigate the properties of k-Narayana sequences and to demonstrate how these sequences can be utilized in coding theory.