القواعد الفقهية وأثرها في تعزيز القيم الإجتماعية، القواعد الكلية الكبرى نموذجاَ
Fıkıh kâidelerinin toplumsal değerleri güçlendirme etkisi kavâid-ı külliye-ı kübrâ örneği
- Tez No: 919243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAHİT KAPLANGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çeşitli fıkhi meseleleri kuşatıcı ve öz bir şekilde kendinde toplayan fıkhi kaideler, genel şer'î metinlere dayanmakta olup hayatın farklı alanlarında olumlu etkiler yaratır. Bu kaideler, anlamlarının açıklığı ve kolay uygulanabilirlikleri bakımından dikkat çeker, aynı zamanda muteber (geçerli) deliller olarak kabul edilir. kavâid-i külliye-i kübrâ, birçok fıkıh dalının temelini oluşturur. Hâkimler ve müftülerin dini hükümleri çıkarmalarında ve yeni ortaya çıkan meselelerin çözülmesinde önemli bir kaynak niteliğini taşır. Bu kaideler, İslam hukuku ışığında çağdaş problemlerin çözümünde önemli etkisi olan dağınık haldeki birçok mesleyi bir arada toplar. Araştırmacı, külli kaidelerin kapsamını inceledi ve zamanla nasıl yenilendiklerini vurgulayarak bu kaidelerin Kur'an, Sünnet ve diğer kaynaklara dayandığını açıkladı. Ayrıca bu kaidelerin toplumsal değerleri güçlendirme ve toplumun istikrarını sağlayabileceği üzerindeki rolüne de değindi. Bu tez, külli kaidelerin sadece fıkhi birer araçtan ibaret olmadığını, aynı zamanda çağın zorlukları karşısında sürekliliğini ve gücünü koruyabilen İslami değerlerin pekiştirilmesinde etkili vasıtalar olduğunu da vurgulamaktadır. Bu bağlamda külli fıkhi kaideler, İslami kimliğini ve özünü muhafaza edebilecek sağlam bir İslami toplumun inşası için temel yapı taşı niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Jurisprudential principles positively influence various aspects of life, summarizing diverse legal issues into concise, comprehensive frameworks based on general Sharia texts. These principles are considered reliable evidence, characterized by ease of application and clarity of meaning. The major universal principles serve as the theoretical foundation for many branches of jurisprudence and provide a rich source for judges and muftis to derive Sharia rulings and address emerging issues. These principles consolidate scattered rulings, making them an effective tool for organizing contemporary issues in accordance with Islamic law. The researcher analyzed the major universal principles, highlighting their comprehensiveness and adaptability over time. The study demonstrated their reliance on the Qur'an, Sunnah, and other sources, while exploring their role in promoting Islamic social values and ensuring societal stability. The thesis emphasizes that the major principles are not merely jurisprudential tools but also effective means of reinforcing Islamic values, ensuring their continuity and resilience in the face of modern challenges. They form the cornerstone for building a cohesive Islamic society that preserves its identity and authenticity.