Tıp eğitiminde küresel araştırma eğilimlerinin incelenmesi
Analysis of global research trends in medical education
  1. Tez No: 919256
  2. Yazar: ASLIHAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Bibliography, Education and Training, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Gelişen teknoloji ve değişen dünya koşullarında nİtelikli hekim ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Toplumun sağlık ihtiyaçlarını karşılayacak hekimlerin yetiştirilmesinde tıp fakülteleri ve tıp eğitimi anabilim dalları önemli rol oynamaktadır. Bu bağlamda tıp eğitimi giderek önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasında tıp eğitimi alanında son 10 yılda yapılmış yayınların bibliyometrik açıdan incelenmesi ve yorumlanması amaçlanmıştır. Tıp eğitimi alanında son on yılda yapılmış yayınların bibliyometrik verileri WoS veri tabanından elde edilmiştir. İncelenen veriler için gerekli düzenlemeler yapılıp analize hazır hale gertirilmiştir. R ve VOSviewer programları kullanılarak bibliyometrik analiz yapılmıştır. 2013-2023 yılları arasında tıp eğitimi alanında en çok atıfa ve yayın sayısına sahip üç ülke ABD, Kanada ve Birleşik Krallık'tır. En çok atıf alan ve en etkili kaynağın Mayo Clinic Proceedings olduğu görülmüştür. En çok yayına sahip kaynağın BMC Medical Education olduğu saptanmıştır. Türkiye'nin tıp eğitimi alanında en çok bilimsel iş birliği ağı içerisinde olduğu ülkelerin ABD, Kanada, Brileşik Krallık olduğu saptanmıştır. 2019 yılında ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 pandemisi nedeniyle 2021 yılında yapılan araştırmalarda“covid-19”en sık kullanılan kelime olmuştur. Alanda çalışma yürütmüş yazarların yaklaşık %75'inin bir yayına sahip olduğu görülmüştür. Ülkemizde yapılan tıp eğitimi çalışmalarının ise yaklaşık %95'inin ulusal, %5'inin uluslararası ortaklık çalışmaları olduğu görülmüştür. Tıp eğitimi araştırmalarında en sık kullanılan kelimelerin“medical education”,“graduate medical education”,“undergraduate medical education”,“simulation”,“curriculum”,“competency-based medical education”,“entrustable professional activities”,“health professions education”olduğu görülmüştür. Geçtiğimiz on yıllık süreçte tıp eğitimindeki çalışmaların artarak devam ettiği, farklı eğitim öğretim ve değerlendirme yöntemleri üzerinde de çalışmalar yapıldığı ortaya çıkmıştır. Tıp eğitimi alanında çalışmalar yapmış ülkelerin neredeyse hepsinin ulusal yayınları daha çok tercih ettiği saptanmıştır. Tıp eğitiminin gelişimi için uluslararası iş birliği çalışmalarına daha fazla önem verilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the developing technology and changing world conditions, the need for qualified physicians is increasing day by day. Medical faculties and medical education departments play an important role in the training of physicians who will meet the health needs of the society. In this context, medical education is becoming increasingly important. In this thesis, it is aimed to examine and interpret the publications in the field of medical education in the last 10 years from a bibliometric point of view. The bibliometric data of the publications in the field of medical education in the last ten years were obtained from the WoS database. Necessary arrangements were made for the analyzed data and made ready for analysis. Bibliometric analysis was performed using R and VOSviewer programs. The three countries with the highest number of citations and publications in the field of medical education between 2013-2023 are the USA, Canada and the United Kingdom. It was seen that the most cited and most influential source was Mayo Clinic Proceedings. BMC Medical Education was found to have the highest number of publications. The countries with which Turkey is in the most scientific cooperation network in the field of medical education are the USA, Canada and the United Kingdom. Due to the covid-19 pandemic that affected our country and the whole world in 2019,“covid-19”was the most frequently used word in research conducted in 2021. It was observed that approximately 75% of the authors who conducted studies in the field had a publication. It was observed that approximately 75% of the authors who conducted studies in the field had a publication. It was observed that approximately 95% of the medical education studies conducted in our country were national and 5% were international partnership studies. It was observed that the most frequently used words in medical education studies were“medical education”,“graduate medical education”,“undergraduate medical education”,“simulation”,“curriculum”,“competency-based medical education”,“entrustable professional activities”,“health professions education”. It has been revealed that studies in medical education have continued to increase in the past decade, and studies on different education, training and evaluation methods have also been carried out. It was found that almost all of the countries that have conducted studies in the field of medical education prefer national publications more. It is thought that more importance should be given to international cooperation studies for the development of medical education.