Anatomi eğitiminde kadavra üzerinde öğrenim ile 3 boyutlu sanal gerçeklik uygulamasının karşılaştırılması
Comparison of cadaver and 3D immersive virtual reality in anatomy education
  1. Tez No: 919282
  2. Yazar: YASİN DEVRAN ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER OSMAN PALA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Anatomi, sağlık alanında eğitim alan tüm öğrencilerin eğitim aldığı ve sağlık alanında inşa edilecek bir bilgi birikiminin temeli olarak kabul edilir. Anatomi eğitiminde alışılagelen eğitim sisteminde ders kitapları, sunumlar, üç boyutlu modeller, kadavral kemikler, kadavra proseksiyon ve diseksiyonları yer almaktadır. Son yıllarda teknolojide yaşanan gelişmeler bu tekniklerin yanına birçok yeni yaklaşımın eklenmesini sağlamıştır. Bu yeni yaklaşımlardan dikkat çekenlerinin arasında sürükleyici sanal gerçeklik deneyimiyle anatomik yapıların anlaşılma düzeyini artıran kafaya takılan başlık sistemleri yer almaktadır. Bu çalışmada bu türde bir sürükleyici sanal gerçeklik üzerinden verilen anatomi eğitimiyle kadavra üzerinde anatomi alınmasının etkinlikleri karşılaştırılmıştır. 4 yıllık Fizyoterapi eğitimlerinin ilk yılında olan, titmus testinde binoküler görüş yeteneğine sahip olduğuna karar verilen ve daha önce sanal gerçeklik deneyimi olmayan öğrenciler çalışma için katılımcı uzayını teşkil etmişlerdir. Yapılan değerlendirmeler sonucu 80 katılımcı çalışmaya katılmak için gönüllü olmuştur. Katılımcılar cinsiyet, Purdue Uzamsal Döndürme Testi'nin Rotasyonlar varyasyonu ve Kolb öğrenme stili envanteri kullanılarak iki çalışma grubuna randomize edilmişlerdir. Her iki grup katılımcıları çalışma için uygun görülen üst ekstremite bölgesini konu eden sunum formatındaki teorik derslere ve üç boyutlu modellerin incelenmesine katıldıktan sonra otuz dakika süren sanal gerçeklik ve kadavra uygulaması için ikiye ayrılmışlardır. Uygulamalara başta randomize edilen 80 kişiden 74 katılmıştır. Sanal gerçeklik grubunun, katılımcıların anatomi bilgisini ölçmek için hazırlanan 38 soruluk testte kadavra grubuna göre istatistiksel olarak daha fazla doğru sayısına ulaştığı tespit edilmiştir (p=0,048). Bu sonuca göre anatomi eğitiminde sürükleyici sanal gerçeklik uygulamalarının kadavra üzerinde verilen eğitimden daha etkili olduğuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anatomy is considered the foundation of a body of knowledge that all students studying in the health field receive and that should be built in the health field. The usual educational system in anatomy teaching includes textbooks, presentations, three-dimensional models, cadaver bones, cadaver prosections and dissections. Technological developments in recent years have allowed the addition of many new approaches to these techniques. Notable new approaches include head-mounted headgear systems that enhance the understanding of anatomical structures through an immersive virtual reality experience. This study compared the effectiveness of anatomy teaching provided by this type of immersive virtual reality with the effectiveness of anatomy recording on a cadaver. Participants in the study were students who were in the first year of their 4-year physical therapy training, who were found to have the ability to use binocular vision in the Titmus test and who had no previous experience with virtual reality. As a result of the evaluations, 80 participants volunteered to participate in the study. Participants were randomized into two study groups based on gender, rotation variant of the Purdue Spatial Rotation Test, and Kolb Learning Style Inventory. After attending theoretical lectures in presentation format and examining three-dimensional models of the upper extremity region deemed appropriate for the study, participants in both groups were divided into two for the thirty-minute virtual reality and cadaver application. 74 of the initially randomized 80 people participated in the applications. It was found that the virtual reality group achieved a statistically higher number of correct answers than the cadaver group in the 38-question test measuring the participants' anatomy knowledge (p = 0.048). Based on this result, it was concluded that immersive virtual reality applications are more effective in teaching anatomy than teaching on cadavers.