Hemşirelerin etik sorunlara yaklaşımlarını değerlendirme ölçeği geliştirilmesi
Development of a scale to assess nurses' approaches to ethical issues
  1. Tez No: 919281
  2. Yazar: EBRU ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİKE DURUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Amaç: Araştırmada hemşirelerin etik sorunlar karşısında gösterdikleri yaklaşımları belirleyebilmek amacıyla,“Hemşirelerin Etik Sorunlara Yaklaşımlarını Değerlendirme Ölçeği”nin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma kalitatif ve tanımlayıcı türde yürütülmüştür. Araştırmanın ilk aşaması geliştirilmesi planlanan ölçeğin madde havuzunun oluşturulması için 10.01.2023- 24.02.2023 tarihlerinde 34 katılımcıyla, ikinci aşaması 03.06.2024- 06.10.2024 tarihlerinde 600 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Nitel veriler“Görüşme Formu”, nicel veriler“Hemşirelerin Etik Sorunlara Yaklaşımlarını Değerlendirme Ölçek Taslak Formu”kullanılarak toplanmıştır. Nitel verilerin analizinde MAXQDA, nicel verilerin analizinde SPSS-25 kullanılmıştır. Bulgular: Nitel araştırma verileri, etik yaklaşımlar teması altında etiğin anlamı, karşılaşılan etik sorunlar, hemşirelerin etik sorunlar karşısında gösterdikleri yaklaşımlar, etik davranış göstermeyi engelleyen faktörler ve etik davranış göstermenin mesleki açıdan önemi olmak üzere dört kategoride değerlendirilmiştir. Litereratür ve nitel araştırma verileri sonucunda araştırmacı tarafından oluşturulan 78 maddelik ölçek havuzunun kapsam geçerliliğine bakılmış, madde sayısı 43'e düşürülmüştür. Ölçek taslak formu kullanılarak 50 kişiye pilot uygulama yapılmış madde korelasyonları 0,20 altında olan maddeler çıkartılarak madde sayısı 28'e düşürülmüştür. Açımlayıcı faktör analizinde (AFA) maddelerin faktör yükleri 0,459-0,846 arasında olan üç faktörlü bir yapı elde edilmiştir. Doğrulayıcı faktör analizi (DFA) AFA'yı destekler nitelikte olup χ2 /df (3,543), RMSEA (0,092), NFI (0,92), NNFI (0,93) ve SRMR (0,081) uyum indeksi değerleri elde edilmiştir İç tutarlılık analizinde Cronbach alfa değerine bakılmış, ölçek toplamında 0,924, alt boyutlarında 0,822 (pofesyonel yaklaşım), 0,937 (tepkisiz yaklaşım), 0,822 (çekingen yaklaşım) olarak bulunmuştur. Sonuç:“Hemşirelerin Etik Sorunlara Yaklaşımlarını Değerlendirme Ölçeği”nin geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
dAim: The aim of the study was to develop a“Scale for Assessing Nurses' Approaches to Ethical Issues”in order to determine the approaches of nurses to ethical issues. Method: The research was conducted in a qualitative and descriptive manner The first stage of the research was carried out between 10.01.2023-24.02.2023 with 34 participants to create the item pool of the planned scale, and the second stage was carried out between 03.06.2024-06.10.2024 with 600 participants. Qualitative data were collected using the“Interview Form”and quantitative data were collected using the“Draft Form of Scale for Evaluating Nurses' Approaches to Ethical Problems”. MAXQDA was used in the analysis of qualitative data, and SPSS25 was used in the analysis of quantitative data. Result: Qualitative research data were evaluated under the theme of ethical approaches in four categories: the meaning of ethics, ethical problems encountered, nurses' approaches to ethical problems, factors that prevent ethical behavior, and the professional importance of ethical behavior. As a result of the literature and qualitative research data, the content validity of the 78-item scale pool created by the researcher was examined and the number of items was reduced to 43. A pilot application was made to 50 people using the scale draft form, and the items with item correlations below 0.20 were removed and the number of items was reduced to 28. In the exploratory factor analysis (EFA), a three-factor structure was obtained with factor loadings between 0.459 and 0.846. Confirmatory factor analysis (CFA) supports EFA and χ2/df (3.543), RMSEA (0.092), NFI (0.92), NNFI (0.93) and SRMR (0.081) fit index values were obtained. In the internal consistency analysis, Cronbach alpha value was examined and it was found to be 0.924 in the total scale, 0.822 (professional approach), 0.937 (unresponsive approach), 0.822 (shy approach) in its sub-dimensions. Conclusion: It was determined that the“Nurses' Approaches to Ethical Problems Evaluation Scale”was a valid and reliable scale.