Türkiye'deki anatomi anabilim dalı öğretim elemanlarının kadavra bağışına yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of the attitudes of anatomy department faculty members towards cadaver donation in Turkey
  1. Tez No: 922058
  2. Yazar: İREM ÖZADAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı; Anatomi Anabilim Dalı'nda görevli öğretim elemanlarının kadavra bağışına yönelik tutumlarını incelemek, aynı zamanda tıp eğitiminde oldukça önemli bir yere sahip olan kadavranın temin edilmesindeki var olan sorunlara değinmektir. Nitel araştırma yöntemleri kullanılarak hazırlanan çalışmamızın anket soruları Google Forms ile oluşturuldu ve Türkiye'de aktif olarak görev yapan anatomistlere WhatsApp ve mail üzerinden ulaştırıldı. Çalışmamıza %48,3'ü kadın, %51,7'si erkek olarak toplamda 176 Anatomist katıldı. İstatistiksel analizde Fisher's Exact Chi-Square Testi kullanıldı. Katılımcıların %34'nün bedenlerini kadavra olarak bağışlamadığı, %30,1'inin de bağışlamayı düşünmediği görüldü. Katılımcıların %63,1'ine göre beden bağışına düşüncelerinin oluşmasında dini bağlamda bir etkinin olmadığı görüldü. Katılımcıların kadavra bağışı ile organ bağışı arasındaki seçimlerinde %65,3'ünün organ bağışını %1,7'sinin kadavra bağışını seçtiği tespit edildi. Çalışmaya katılan öğretim elemanlarının büyük çoğunluğu kadavranın tıp eğitimi için öneminin bilincinde olarak kadavrasız eğitimin devam edemeyeceğini ve kadavra yerine kullanılan yöntemlerin kadavranın yerini alamayacağını düşündükleri görüldü. Ancak kadavranın yerinin doldurulamayacağı görüşünde olmalarına karşın beden bağışı yapmayı düşünmedikleri belirlendi. Katılımcılarımıza göre kadavra yetersizliğinin en önemli nedeni bağış için insanların yeteri kadar bilinçlenmemesinden kaynaklıdır. Kadavra bağışını artırabilecek en uygun yöntemlerden birinin medya üzerinden farkındalığı artırmak olduğu belirlendi. Önemli olan bir diğer yaklaşım ise eğitimde kullandıkları kadavraların ölmeden önce onamının alınmasıyla vicdanen daha rahat hissedeceklerini belirtmeleri oldu. Kadavranın temin edilmesinde var olan sorunların giderilmesi için Anatomistlere büyük bir sorumluluk düşmektedir. Kadavranın öneminin bilincinde olarak bedenlerini bağışlamaları hem farkındalığı artıracak hem de tıp eğitimi için atacakları büyük bir adım olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the attitudes of faculty members of the department of Anatomy towards cadaver donation and also to address the existing problems in the procurement of cadavers, which have a very important place in medical education. The survey questions of our study, which was prepared by using qualitative research methods, were created with Google Forms and delivered to anatomists working actively in Turkey via WhatsApp and email. A total of 176 anatomists, 48.3% of whom were female and 51.7% of whom were male, participated in our study. Fisher's Exact Chi-Square Test was used in statistical analysis. It was found that 34.0% of the participants did not donate their bodies as cadaver, and 30.1% did not plan to donate their bodies. According to 63.1% of the participants, there was no effect of religion on their thoughts about donating bodies. In terms of their choice between cadaver donation and organ donation, it was found that 65.3% chose organ donation, while 1.7% chose cadaver donation. It was found that a great majority of the faculty members who participated in the study were aware of the importance of medical education and thought that education could not continue without cadavers and that the methods used instead of cadavers could not replace cadavers. However, it was found that although they thought cadaver could not be replaced, they did not plan to donate bodies. According to our participants, the most important reason for the insufficient number of cadavers is that people are not conscious enough about donation. It was determined that they thought one of the most suitable methods to increase cadaver donation is to raise awareness through media. Another important approach was that they stated they would feel more comfortable conscientiously if the consents of cadavers they used in education were taken before they died. Anatomists have a great responsibility to overcome the existing problems in the procurement of cadavers. Anatomists' donating their bodies by being aware of the importance of cadavers will both increase awareness and also be a big step for medical education.