Bilgisayarlı tomografi ile aditus orbita'nın morfolojik yapısının değerlendirilmesi ve yapay zekâ kullanılarak cinsiyet tayinindeki rolünün belirlenmesi
Evaluation of the morphological structure of aditus orbitae with computed tomography and determination of its role in sex determination using artificial intelligence
  1. Tez No: 919298
  2. Yazar: MEHLİKA KÜÇÜK YANAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ATEŞOĞLU KARABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Aditus orbita (AO), orbita'nın açıklığını oluşturan, intrakranial yapılarla bağlantıları bulunan önemli anatomik bir yapıdır. Bu bölgedeki morfometrik ölçümler, klinisyenler için cerrahi yaklaşımlarda referans noktaları içermesi ve estetik operasyonlarda dikkat gerektirmesi nedeniyle oldukça kritik bir öneme sahiptir. AO aynı zamanda antropolojide ve adli tıpta cinsiyet tayini için kullanılan kraniyofasiyal değişkenlerden birisidir. Çalışma AO'nun morfometrik ve morfolojik olarak değerlendirilmesi, kranial ölçümlerle ilişkisi ve yapay zeka yöntemiyle cinsiyet tayinindeki rolünün belirlenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmada yetişkin 100 bireyin (48 erkek, 52 kadın) Çok Kesitli Bilgisayarlı Tomografi (ÇKBT)'deki kranial, koronal, aksiyel ve 3 boyutlu (3D) görüntüleri kullanıldı. Bu görüntülerden kranial ölçümler, AO'nun morfometrik ölçümleri ve morfolojik değerlendirmeleri yapıldı. Koronal ve 3D görüntüleri üzerinden makine öğrenmesinin alt dalı olan derin öğrenme yöntemi kullanılarak cinsiyet tahmin yüzdesi hesaplandı. Tüm veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aditus orbitae (AO) is an important anatomical structure that forms the opening of the orbit and has connections with intracranial structures. Morphometric measurements in this region are of critical importance for clinicians as they provide reference points for surgical approaches and require attention in aesthetic operations. AO is also one of the craniofacial variables used for sex determination in anthropology and forensic medicine. The study was conducted to evaluate the morphometric and morphologic evaluation of the AO, its relationship with cranial measurements and its role in sex determination using artificial intelligence. In the study, cranial, coronal, axial and 3-dimensional (3D) images of 100 adult individuals (48 males, 52 females) on Multidetector Computed Tomography (MDCT) were used. From these images, cranial measurements, morphometric measurements and morphologic evaluations of the AO were performed. The percentage of gender prediction was calculated using deep learning, a sub-branch of machine learning, on the coronal and 3D images. All data were evaluated with SPSS program.