Yeni tip coronavirüs (COVİD-19)'un erkek fertilitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of the novel coronavirus (COVİD-19) on male fertility
  1. Tez No: 919318
  2. Yazar: SEVTAP GÖKALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİME TUBA CANBAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Üroloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Histology and Embryology, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Amaç: Fertil ve infertil sağlıklı kişilerle COVİD-19 enfeksiyonu geçirmiş iyileşmiş kişilerin semen örneklerinin morfolojik ve moleküler olarak incelenmesi, enfeksiyon sonrası kısa (1-3. ay) ve uzun (9-24. ay) dönem etkilerinin belirlenmesidir. Ayrıca COVİD-19 geçiren ve geçirmeyenlerde sperm kriyoprezervasyon işleminin kısa (3-5 ay) ve uzun (9-14 ay) dönem etkilerinin hem morfolojik hem de moleküler olarak değerlendirilmesi, spermdeki DNA hasarının tespit edilmesi ve karşılaştırma yapılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Semen örnekleri DSÖ 2021 kriterlerine göre sayı ve motilite Makler kamarasıyla değerlendirilmiş, yayma preparatlar hazırlanarak Diff Quick boyamaları yapılmış ve Kruger kriterlerine göre morfolojik olarak değerlendirilmiştir. Moleküler değerlendirilmesi immunofloresan boyama yöntemiyle sperm hareketinde önemli olan CatSper-4 sperm kuyruk iyon kanalı molekülü ekspresyonunun tespiti ve lokalizasyonu belirlenmiştir. Ayrıca dondurulmuş, kısa ve uzun dönemler sonrası çözdürülmüş semen örneklerinde DNA hasarı TUNEL'la akış sitometrisi yöntemiyle belirlenmiştir. Bulgular: Fertil gruplarda infertil gruplara oranla daha fazla sperm konsantrasyonu görüldü. COVİD-19 enfeksiyonu geçirmiş gruplarda sperm sayısı ve motilitesinin azaldığı görüldü. Hem fertil hem de infertil gruplarda COVİD-19 enfeksiyonu geçirmiş olanların semenlerinde viskozitenin arttığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Morphological and molecular examination of semen samples of fertile and infertile healthy individuals and individuals who have recovered from COVID-19 infection, and determination of short-term (1-3 months) and long-term (9-24 months) effects after infection. In addition, morphological and molecular evaluation of short-term (3-5 months) and long-term (9-14 months) effects of sperm cryopreservation in individuals who have and have not had COVID-19, and detection and comparison of DNA damage in sperm. Materials and Methods: Semen samples were evaluated according to WHO 2021 criteria with the number and motility Makler chamber, smears were prepared and Diff Quick stains were performed and morphologically evaluated according to Kruger criteria. Molecular evaluation was determined by immunofluorescence staining method to determine the expression and localization of CatSper-4 sperm tail ion channel molecule, which is important in sperm motility. In addition, DNA damage was determined by flow cytometry method with TUNEl in semen samples that were frozen, thawed after short and long periods. Results: Fertile groups showed higher sperm concentration compared to infertile groups. Sperm count and motility decreased in groups that had COVID-19 infection. Viscosity was found to be increased in semen of those who had COVID-19 infection in both fertile and infertile groups.