Silene vulgaris (Moench) garcke bitkisinin dermokozmetik alanda kullanılabilme potansiyelinin incelenmesi
Investigation of the potential of silene vulgaris (Moench) garcke plant in dermocosmetic field
- Tez No: 919319
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMET YILDIRMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez kapsamında Silene vulgaris bitkisinin su, metanol, bütanol ve kloroform ekstraktlarının biyolojik aktivitesi incelenerek farmasötik alanda kullanım imkanı araştırılmıştır. Fenolik ve flavonoid maddelerin toplam miktarının belirlenmesine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Ekstraktların antioksidan aktivitesi, DNA etkileşim çalışmaları ve enzimatik inhibisyonu incelenmiştir. Ekstrelerin, toplam fenolik değerler 166.00±4.36 mg GAE/g kuru ağırlık ile en yüksek bütanol ekstraktında, en düşük konsantrasyon ise 24.20±1.51 mg GAE/g kuru ağırlık ile sulu ekstraktta görülmüştür. Flavonoid değerlerinin toplam miktarı ise en yüksek bütanol ekstraktında olup 144.16±8.55 mg GAE/g kuru ağırlığa ulaşırken, sulu ekstrakttaki en düşük konsantrasyon ise 18.97±1.26 mg GAE/g kuru ağırlık olarak tespit edilmiştir. Ekstrelerin DPPH radikal temizleme ve FRAP aktiviteleri incelenmiş olup n-butanol ekstresinin konsantrasyona her iki yöntemde de en yüksek antioksidan aktivitesi gösterdiği tespit edilmiştir. Tirosinaz inhibisyon deneylerinde ise metanol ve n-butanol ekstrelerinde orta derece inhibisyon gözlenirken, su ve kloroform ekstrelerinde inhibitör etkinlik gözlenmemiştir. Elastaz inhibisyon deneyinde de en yüksek etkinlik methanol ekstresinde gözlenirken, en yüksek antioksidan aktiviteye sahip olan n-butanol ekstraktının plazmid DNA'ya zarar verme yeteneğini belirlemek için uygulanan agaroz jel elektroforez deneyi sonrasında DNA'da herhangi bir hasar gözlenmediği belirlenmiştir. Fenton reaktifinin ürettiği hasara karşı ise n-butanol ekstresinin koruma etkisi gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the biological activity of water, methanol, butanol and chloroform extracts of Silene vulgaris plant was examined and the possibility of use in pharmaceutical field was investigated. Studies were carried out to determine the total amount of phenolic and flavonoid substances. Antioxidant activity, DNA interaction studies and enzymatic inhibition of the extracts were performed. Total phenolic values of the extracts were highest in butanol extract with 166.00±4.36 mg GAE/g dry weight and the lowest concentration was observed in aqueous extract with 24.20±1.51 mg GAE/g dry weight. The total amount of flavonoid values was highest in the butanol extract and reached 144.16±8.55 mg GAE/g dry weight, while the lowest concentration in the aqueous extract was 18.97±1.26 mg GAE/g dry weight. DPPH radical scavenging and FRAP activities of the extracts were tested and it was determined that n-butanol extract showed the highest antioxidant activity in both methods. In tyrosinase inhibition assays, moderate inhibition was observed in methanol and n-butanol extracts, while no inhibitory activity was observed in water and chloroform extracts. In the elastase inhibition experiment, the highest activity was observed in the methanol extract, while no DNA damage was observed after the agarose gel electrophoresis experiment applied to determine the ability of the n-butanol extract, which has the highest antioxidant activity, to damage the plasmid DNA. It was determined that n-butanol extract showed protection effect against the damage produced by Fenton reagent.