Technology transfer and innovation adoption in less developed countries: The case study of Cameroon
Az gelişmiş ülkelerde teknoloji transferi ve inovasyonun benimsenmesi: Kamerun örneği
  1. Tez No: 919337
  2. Yazar: KOUANOU KLAY KLESS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBAY BURÇİN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Az gelişmiş ülkelerde, teknolojinin etkili bir şekilde transferi ve yeniliklerin benimsenmesi ekonomik büyümeyi teşvik etme, toplumsal refahı artırma ve sürdürülebilir kalkınmayı destekleme açısından hayati önem taşımaktadır. Bu araştırma, az gelişmiş bölgelerde teknoloji transferi ve yeniliğin benimsenmesi ile ilişkilendirilen çok yönlü zorlukları ve fırsatları incelemekte; bu karmaşıklıkları ele almak için kapsamlı bir çerçeve geliştirmeye odaklanmaktadır. Teorik çerçeveler, ampirik araştırmalar ve vaka çalışmalarının sentezine dayanarak, bu çalışma, teknoloji transferi engelleri hakkında; ekonomik kısıtlamalar, kültürel direnç, düzenleyici zorluklar ve altyapı kısıtlamaları gibi içgörüler sunmaktadır. Ayrıca, araştırma, sınırlı farkındalık, değişime direnç, kaynak kısıtları ve teknolojik karmaşıklık gibi yenilik benimsenmesiyle ilgili zorlukları da araştırmaktadır. Bu araştırma, disiplinlerarası bir yaklaşım ile teknoloji transferi zorluklarını aşmak ve gelişmemiş bölgelerde yenilik benimsenmesini teşvik etmek için bütünsel bir çerçeve önermektedir. Bu çerçeve, politika reformları, kapasite oluşturma, kamu-özel sektör ortaklıkları ve yatırımı teşvik gibi çok boyutlu stratejileri entegre etmektedir. Teknoloji transferi ve yenilik benimsenmesindeki sistemik engelleri ele alarak, bu çerçeve sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik büyümeye uygun bir ortamın oluşturulmasını amaçlamaktadır. Ayrıca, araştırma, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ekonomik gelişimde teknolojik transfer ve yeniliğin kritik rolüne dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Kamerun'da enerji arzı, internet ve telekomünikasyon erişimi ve hükümet politikaları gibi çeşitli faktörlerin teknoloji transferi ve yenilik üzerindeki etkilerini incelemektedir. Bu faktörleri açıklayarak, araştırma, politika yapıcıların ve paydaşların teknoloji transferi ve yenilik için uygun bir ortam yaratma konusunda nasıl içgörüler sağlayabileceğini amaçlamaktadır. Sonuç olarak araştırma, az gelişmiş bölgelerde teknoloji transferi ve yenilik benimsenmesiyle ilgili zorlukları ele almak için kapsamlı bir çerçeve sunarak mevcut literatüre katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Hükümetler, işletmeler, akademi ve sivil toplum arasındaki işbirliğini teşvik ederek, bu çerçeve teknolojinin sürdürülebilir kalkınma için dönüştürücü potansiyelini ortaya çıkarmayı ve olumlu değişimi tetiklemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In underdeveloped regions, the effective transfer of technology and adoption of innovation play pivotal roles in driving economic growth, enhancing societal well-being, and fostering sustainable development. This thesis examines the multifaceted challenges and opportunities associated with technology transfer and innovation adoption in underdeveloped regions, with a focus on developing a comprehensive framework to address these complexities. Drawing upon a synthesis of theoretical frameworks, empirical research, and case studies, this study offers insights into the barriers hindering technology transfer, including economic constraints, cultural resistance, regulatory challenges, and infrastructural limitations. Moreover, the thesis explores the challenges of innovation adoption, such as limited awareness, resistance to change, resource constraints, and technological complexity. Through an interdisciplinary approach, this research proposes a holistic framework for overcoming technology transfer challenges and promoting innovation adoption in underdeveloped regions. This framework integrates strategies across multiple dimensions, including policy reforms, capacity building, public-private partnerships, and investment promotion. By addressing the systemic barriers to technology transfer and innovation adoption, this framework aims to create an enabling environment conducive to sustainable development and economic growth. Furthermore, this paper seeks to raise awareness about the critical role of technological transfer and innovation in driving economic development, particularly in developing countries. It examines factors such as energy supply, internet and telecommunication access, government policies, and their impact on technology transfer and innovation in Cameroon. By elucidating these factors, the research aims to provide insights into how policymakers and stakeholders can create an enabling environment conducive to technology transfer and innovation. In conclusion, this thesis contributes to the existing literature by offering a comprehensive framework for addressing technology transfer and innovation adoption challenges in underdeveloped regions. By fostering collaboration between governments, businesses, academia, and civil society, this framework seeks to catalyze positive change and unlock the transformative potential of technology for sustainable development.