Tek dilli çocuklar ile iki dilli çocukların istatistiki öğrenme becerilerinin karşılaştırılması
Comparison of statistical learning skills of monolingual and bilingual children
  1. Tez No: 919336
  2. Yazar: BEYZA NUR DAVRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İki dilli çocuklar tek dilli çocuklara göre bazı bilişsel farklılıklar sergileyebilmektedir. Mevcut çalışmada iki dilli çocuklar ile tek dilli çocukların istatistiki öğrenme becerilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda işitsel ve görsel modaliteler kullanılmıştır. 4;0 ila 8;11 yaşları arasındaki iki dilli (n=20) ve tek dilli (n=46) çocuklardan bilişsel beceriler (görsel ve işitsel istatistiki öğrenme, sözel olmayan zeka, kısa süreli bellek) ve dil becerilerine (Türkçe Okul Çağı Dil Gelişim Testi) ilişkin sonuçlar elde edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda iki dilli grubun işitsel istatistiki öğrenme testinde şans seviyesinin üzerinde öğrenme düzeyi gösterdiği, tek dilli grubun ise bu testte şans seviyesinde öğrenme sergilediği bulgulanmıştır. Görsel istatistiki öğrenme test skorları bakımından ise her iki grup şans seviyesinde performans göstermiş, gruplar arasında da herhangi bir fark gözlenmemiştir. İstatistiki öğrenme skorları ile TODİL puanları arasındaki ilişki incelendiğinde cümle anlama, dinleme, sözel dil puanları ile işitsel istatistiki öğrenme becerisi arasında pozitif yönlü bir korelasyon tespit edilmiştir. Bulgular, iki dilli çocukların işitsel istatistiki öğrenme başta olmak üzere çeşitli bilişsel beceriler bakımından tek dilli çocuklardan farklılaştığına işaret etmektedir. Ayrıca bulgular, işitsel istatistiki öğrenmenin dil becerileriyle ilişkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Bilingual children may exhibit some cognitive differences compared to monolingual children. The present study aimed to compare the statistical learning skills of bilingual and monolingual children. For this purpose, auditory and visual modalities were used. Results on cognitive skills (visual and auditory statistical learning, non-verbal intelligence, short-term memory) and language skills (Test of Language Development- Primary: Fourth Edition) were obtained from bilingual (n=20) and monolingual (n=46) children aged 4;0 to 8;11 years. As a result of the analyses, it was found that the bilingual group showed a learning level above chance level in the auditory statistical learning test, while the monolingual group showed learning at chance level in this test. In terms of visual statistical learning test scores, both groups performed at chance level and no difference was observed between the groups. When the relationship between statistical learning scores and TOLD-P:4 scores was analyzed, a positive correlation was found between sentence comprehension, listening, verbal language scores and auditory statistical learning skills. The findings indicate that bilingual children differ from monolingual children in terms of various cognitive skills, especially auditory statistical learning. The findings also suggest that auditory statistical learning may be related to language skills.