Poli(orto-fenilendiamin) modifiye grafit kalem ucu elektrodun asetilsalisilik asite duyarlı hale getirilmesi
Sensitization of poly(ortho-phenylenediamine) modified graphite pencil tip electrode to acetylsalicylic acid
  1. Tez No: 919340
  2. Yazar: TAHİR ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, asetilsalisilik aside (ASA) duyarlı moleküler baskılı poli(orto- fenilendiamin) elektrot sentezi amaçlanmıştır. Çalışma elektrodu olarak 0,7 mm kurşun kalem (PGE) seçilmiştir. Elektrotlar -0,4 V ila +1,0 V potansiyel aralığı, 50 mV/s tarama hızı ve 25 döngü ile elektropolimerizasyonda sentezlenmiştir. Çalışmalar pH 8.60 ve 7.60'da 0.2 M amonyak tamponunda gerçekleştirilmiştir. o-FD konsantrasyonu 0,5, 1, 2, 3, 4 ve 5 mM'da yükseltilmiş ve asetil salisilik asit konsantrasyonu son çözeltide 1 mM'da sabit tutulmuştur. Monomer/analit oranı 1:2, 1:1, 2:1, 3:1, 4:1, 5:1 olan altı farklı molekül baskılı polimer (MIP) sentezlenmiştir. Asetilsalisilik asit elektroaktif bir madde olmadığı için elüsyon ve inkübasyon süreçlerinin kontrolü Potasyum Ferrisiyanürün (K 3 [Fe(CN) 6 ]) DPV piki ile indirekt analiz yöntemiyle takip edilmiştir. Çalışmaya en iyi sonuçları veren 1:2 oranı sabit tutularak devam edilmiştir. Elüsyon ve inkübasyon işlemleri farklı koşullarda gerçekleştirilmesine rağmen hem moleküler baskılanmamış polimerin (NIP) hem de MIP tipi polimerin DPV pikine etki ettiği gözlemlenmiştir. En uygun koşullar altında MIP polimerinin ASA moleküllerine NIP elektrottan %20 daha iyi yanıt verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the synthesis of acetylsalicylic acid (ASA) sensitive molecularly imprinted poly(ortho-phenylenediamine) electrode was aimed. A 0.7 mm pencil lead (PGE) was chosen as the working electrode. Electrodes were synthesised in electropolymerisation with a potential range of -0.4 V to +1.0 V, a scan rate of 50 mV/s and 25 cycles. The studies were carried out in 0.2 M ammonia buffer at pH 8.60 and 7.60. The concentration of o-FD was increased to 0.5, 1, 2, 3, 4 and 5 mM and the concentration of acetyl salicylic acid was kept constant at 1 mM in the final solution. Six different molecularly imprinted polymer (MIP) were synthesized with a monomer to analyte ratio of 1:2, 1:1, 2:1, 3:1, 4:1, 5:1. Since acetylsalicylic acid is not an electroactive substance, the control of elution and incubation processes was followed by DPV peak of Potassium Ferricyanide (K 3 [Fe(CN) 6 ]) by indirect analysis method. The study was continued by keeping the 1:2 ratio constant which gave the best results. Although the elution and incubation processes were carried out under different conditions, it was observed that both the non-molecularly imprinted polymer (NIP) and the MIP type polymer affected the DPV peak. It was determined that MIP polymer produced 20% better response to ASA molecules than NIP electrode under the most favourable conditions.