1-6 aylık bebeği olan annelerde doğum öncesi, doğum ve postpartum dönem özelliklerinin maternal bağlanma ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluating the ties amongst prenatal, birth and postpartum period characteristics with maternal bonding in mothers with 1-6 month-old babies
  1. Tez No: 919341
  2. Yazar: HASRET KALEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YENGİL TACİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ESRA TAPCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Maternal bağlanma anne-bebek arasında kurulan, hem annenin hem bebeğin yüksek haz duyduğu bir duygusal bağdır. Maternal bağlanmanın sağlıklı olması annenin hayatını olumlu etkilediği gibi bebeğin de yaşamın ilerleyen dönemlerinde kuracağı ilişkilere yön vermektedir. Çalışmamızda 1-6 ay arasında bebeği olan annelerde doğum öncesi, doğum ve postpartum dönem özelliklerinin maternal bağlanma ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel, gözlemsel ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmaya Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği poliklinikleri ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Sağlam Çocuk polikliniğine 29.03.2024-30.06.2024 tarihleri arasında başvuran, 1-6 ay arasında bebeği olan 299 anne dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik ve reprodüktif özellikleri sorgulayan veri formu ile Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ) yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Veriler IBM-SPSS 27.0 paket programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Maternal bonding is an emotional bond established between mother and baby, which both mother and baby derive great pleasure from. The health of maternal bond both positively affects the mother's life and directs the relationships which will be established by baby in times to come. Evaluating the ties amongst prenatal, birth and postpartum period characteristics with maternal bonding in mothers with 1-6 month-old babies is aimed in our investigation. Material and Method: It is a cross-sectional, observational and descriptive study. 299 mothers with babies 1-6 month old who applied to“Ankara Training and Research Hospital Family Medicine”polyclinics and“Child Health and Diseases Well-Child”polyclinic between 29.03.2024-30.06.2024 were included in the research. A data form questioning sociodemographic and reproductive characteristics, and the Maternal Attachment Scale (MAS) were applied to the participants using a face-to-face interview technique. Data were analyzed using the IBM-SPSS 27.0 package program.