Doğum sonu dönemde emzirme öz yeterliliği ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Determining the self-efficacy breast feeding postpartum period and related factors
- Tez No: 297515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Doğum sonu dönemde, annenin emzirmesini etkileyen birçok sorun vardır. Emzirme sürecini ve etkinliğini olumsuz etkileyen nedenlerin başında annelerin kendilerini emzirme konusunda yeterli görmemeleri ve öz güven duymamaları gelmektedir.Bu araştırma, doğum sonu ilk altı aylık dönemdeki annelerde emzirme öz-yeterliliği ve ilişkili faktörleri saptamak amacıyla tanımlayıcı türde yapılmıştır.Araştırmanın evrenini; 0-11 ay arası toplam 1333 bebek oluşturmuştur. Araştırmanın örnek büyüklüğünün belirlenmesinde evreni belli olan örneklem seçme yöntemi kullanılmıştır. Doğum sonu dönemde 0-6 ay bebeklerin emzirilme yaygınlığına (%28) ilişkin bir araştırmanın verisi kullanılmıştır (Kaya ve Pirinçci 2009). Buna göre, örnek büyüklüğünün 252 olduğu bulunmuştur. Verilerin toplanmasında 28 soruluk anket formu ve Emzirme Öz-yeterlilik Ölçeği ((EÖYÖ) kullanılmıştır. Veriler 1 Mayıs-30 Haziran 2010 tarihleri arasında araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Mann Whitney U, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır.Doğum sonu dönemde 0-6 aylık bebeği olan annelerin %53,6'sının sadece anne sütü verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many problems affecting the breast feeding of the mother during the postpartum period. The major reason affecting breast feeding period and sufficiency negatively is that mothers see themselves insufficient in terms of breast feeding and they do not have self confidence.This research is made in descriptive type in order to determine the self sufficiency of breast feeding in mothers during the first six months in postpartum period and determining the related factors.The universe of the research is 1333 babies in total between 0-11 months. Method of choosing samples with definite universe is used for determining the size of the sample. A research data concerning the prevalence of breast feeding of babies between 0-6 months at the postpartum period (%28) is used (Kaya ve Pirinçci 2009). According to this, the size of the sample is found to be 252. Questionnaire form with 28 questions and Breast Feeding Self-Efficacy Scale (BSES-SF) are used . Data are collected by the researcher between 1st May and 30 th June 2010 by face to face interviews. Number, percentage, average, standard deviation, Mann Whitney U, Kruskal Wallis Variance Analysis, Spearman Correlation Analysis methods were used in analyzing the data.During postpartum period, %53,6 of mothers having babies between 0-6 months only breastfeeding their babies.