Sürekli işitsel dikkat kapasitesi testi'nin işitme kayıplı ve normal işiten çocuklarda geçerlilik ve güvenilirliğinin incelenmesi
Investigation of the validity and reliability of the sustained auditory attention capacity test(SAACT)in children with hearing loss and normal hearing
  1. Tez No: 919343
  2. Yazar: CEREN BODUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ TUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Sürekli dikkat, bir hedef uyarana verilen yanıtların zaman içinde sürdürülebilmesidir. İşitme kayıplıların işitsel dikkatlerinin değerlendirilmesi önemlidir. Alanyazında işitsel dikkat testleri bulunsa da işitme kayıplılara yönelik Türkçe sürekli işitsel dikkat testi bulunmamaktadır. Sürekli İşitsel Dikkat Kapasitesi Testi (SİDKT), bireylerin işitsel uyaranları uzun süre dinleyerek hedef uyarana yanıt verebilme becerisini değerlendirmektedir. Çalışmanın amacı SİDKT'nin geliştirilmesi, ölçüt geçerliliğinin ve güvenilirliğinin değerlendirilmesi ve işitme kayıplı bireyler ile normal işiten bireylerin dikkat performanslarının SİDKT ve MOXO d-CPT testi kullanarak karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmaya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'na başvurmuş 8-16 yaş arası 34 normal işiten ve 34 işitme kayıplı (işitme cihazı ve koklear implant kullanan) çocuk dahil edilmiştir. Katılımcılara olgu rapor formu doldurtulmuş, bilgilendirilmiş onam formu alınmıştır. İlk aşamada SİDKT geliştirilmiş, ikinci aşamada ölçüt (kriter) geçerliliği ve güvenilirliği değerlendirilmiştir. Ölçüt geçerliliği için bilinen grup geçerliliği ve pearson korelasyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Katılımcılara SİDKT uygulanmış, sonuçlar karşılaştırılarak bilinen grup geçerliliği incelenmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda t testi kullanılmıştır. SİDKT, MOXO d-CPT testinin MOXO İşitsel Dikkat A4, MOXO İşitsel Dikkat A5, MOXO İşitsel Dikkat Zamanlama T4 ve MOXO İşitsel Dikkat Zamanlama T5 sonuçları ve ÇİPDÖ (Çocukların İşitsel Performanslarını Değerlendirme Ölçeği)'nün işitsel dikkat alt ölçeği sonuçları pearson korelasyon analiziyle değerlendirilmiş, korelasyon katsayısına göre ölçüt geçerliliği incelenmiştir. SİDKT'nin güvenilirliğinin değerlendirilmesi için test bataryası katılımcılara tekrar uygulanarak test-tekrar test sonuçları sınıf içi korelasyon katsayısıyla değerlendirilmiştir. İşitme kayıplılarla normal işitenlerin ÇİPDÖ sonuçları Mann-Whitney U testi, MOXO d-CPT testi sonuçları t testiyle karşılaştırılmıştır. Bulgular: Gruplar arasında SİDKT1 Dikkatsizlik Hatası, SİDKT1 Dürtüsellik Hatası, SİDKT1 Toplam açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken (p0,05). İki grupta SİDKT1 Dürtüsellik Hatası puanı ile MOXO İşitsel Dikkat Zamanlama T4 ve MOXO İşitsel Dikkat Zamanlama T5 puanları arasında ve SİDKT1 Toplam puanı ile MOXO İşitsel Dikkat Zamanlama T4 ve MOXO İşitsel Dikkat Zamanlama T5 puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönde ilişki gözlenmiştir. Kontrol grubunda SİDKT1 Dikkatsizlik Hatası puanı ile MOXO İşitsel Dikkat A4, MOXO İşitsel Dikkat Zamanlama T4 ve MOXO İşitsel Dikkat Zamanlama T5 puanları arasında; SİDKT1 Dürtüsellik Hatası puanı ile MOXO İşitsel Dikkat A4 puanı arasında ve SİDKT1 Toplam puanı ile MOXO İşitsel Dikkat A4 puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönde ilişki gözlenmiştir. Çalışma grubunda test-tekrar test ölçümleri arasındaki uyuma ilişkin sınıf içi korelasyon katsayısı değerleri, SİDKT Dikkat Azalma puanı için zayıf, SİDKT Dikkatsizlik Hatası, SİDKT Dürtüsellik Hatası ve SİDKT Toplam puanları için orta düzeydedir. Kontrol grubunda test-tekrar test ölçümleri arasındaki uyuma ilişkin sınıf içi korelasyon katsayısı değerleri, SİDKT Dikkat Azalma puanı için zayıf; SİDKT Dürtüsellik Hatası ve SİDKT Toplam puanları için orta; SİDKT Dikkatsizlik Hatası puanı için iyi düzeydedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Sustained attention is the ability to maintain appropriate responses to a target stimulus over a time interval. It is important to evaluate auditory attention skills of people with hearing loss. Although there are auditory attention tests developed in the literature, there is no Turkish continuous auditory attention test for people with hearing loss. The Sustained Auditory Attention Capacity Test (SAACT) assesses the ability of individuals to respond to the target stimulus by listening to the auditory stimuli presented for a long time. The aim of this study was to develop the SAACT, to evaluate its criterion validity and reliability, and to compare the attention performance of individuals with hearing loss and individuals with normal hearing using the SAACT and MOXO d-CPT test. Method: The study included 34 normal-hearing and 34 children with hearing loss (using hearing aids and cochlear implants) aged 8-16 years who were admitted to Ege University Faculty of Medicine, Department of Otorhinolaryngology. A case report form was filled out and informed consent form was obtained. In the first stage, the SAACT was developed, and in the second stage, its criterion validity and reliability were evaluated. Known group validity and Pearson correlation analysis methods were used for criterion validity. The participants were administered the SAACT and known group validity was analysed by comparing the test results. The t test was used for intergroup comparisons. The results of the SAACT, MOXO Auditory Attention A4, MOXO Auditory Attention A5, MOXO Auditory Attention Timing T4 and MOXO Auditory Attention Timing T5 of the MOXO d-CPT test, and the results of the auditory attention subscale of the CHAPS (Children's Auditory Performance Scale) were evaluated by Pearson correlation analysis, and criterion validity was examined according to the correlation coefficient. In order to evaluate the reliability of the SACCT, the test battery was re-administered to the participants and the test-retest results were evaluated with the intraclass correlation coefficient. The results of the CHAPS of the participants with hearing loss and normal hearing were compared by Mann-Whitney U test and the results of the MOXO d-CPT test were compared by t test. Results: A statistically significant difference was found between the groups in terms of SAACT1 Inattention Error, SAACT1 Impulsivity Error and SAACT1 Total scores (p0.05). A statistically significant and negative correlation was observed between SAACT1 Impulsivity Error score and MOXO Auditory Attention Timing T4 and MOXO Auditory Attention Timing T5 scores and between SAACT1 Total score and MOXO Auditory Attention Timing T4 and MOXO Auditory Attention Timing T5 scores in the two groups. In the control group, a statistically significant and negative correlation was observed between SAACT1 Inattention Error score and MOXO Auditory Attention A4, MOXO Auditory Attention Timing T4 and MOXO Auditory Attention Timing T5 scores; between SAACT1 Impulsivity Error score and MOXO Auditory Attention A4 score; and between SAACT1 Total score and MOXO Auditory Attention A4 score. In the study group, intraclass correlation coefficient (ICC) values related to the agreement between the test-retest measurements were weak for the SAACT Attention Decline score, moderate for the SAACT Inattention Error, SAACT Impulsivity Error and SAACT Total scores. In the control group, ICC values related to the agreement between the test-retest measurements were poor for the SAACT Attention Decline score, moderate for the SAACT Impulsivity Error and SAACT Total scores, and good for the SAACT Inattention Error score.