Yemlere enkapsüle uçucu yağları ilavesinin etlik Japon bıldırcınların besi performansı, bağırsak morfolojisi ve bakteri popülasyonuna etkisi
Effects of dietary supplementation of encapsulated essential oils on growth performance, intestinal morphology and bacterial population of Japanese broiler quails
  1. Tez No: 919344
  2. Yazar: EZGİ ALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı, etlik bıldırcınların (Coturnix coturnix japonica) karma yemlerine enkapsüle edilmiş kekik ve rezene uçucu yağlarının eklenmesinin, besi performansı, bağırsak morfolojisi ve bakteri popülasyonu üzerindeki etkilerini belirlemektir. Araştırmada, toplamda 160 adet 1 günlük yaşta bıldırcın kullanılmıştır. Bıldırcınlar 4 gruba ayrılmış, her grupta 10 tekerrür ve her tekerrürde 4 civciv olacak şekilde düzenlenmiştir ve 5 hafta boyunca deneme yemleriyle beslenmişlerdir. Kontrol grubu normal temel rasyon ile beslenirken, muamele grubunun yemine kg başına 250 mg enkapsüle edilmiş rezene uçucu yağı, kekik uçucu yağı ve bu yağların karışımı eklenmiştir. Deneme sonuçlarına göre, canlı ağırlık kazancı bakımından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (P>0.05). Yemlere ilave edilen enkapsüle kekik uçucu yağı, yem tüketimini azaltmış ve yemden yararlanma oranını iyileştirmiştir (P0.05), enkapsüle kekik uçucu yağı eklenmiş yemle beslenenlerde Lactobacillus spp. varlığında artış saptanmıştır (P0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of adding encapsulated thyme and fennel essential oils to the compound feed of broiler quail (Coturnix coturnix japonica) on growth performance, intestinal morphology, and bacterial population. A total of 160 one-day-old quail chicks were used. The quails were divided into 4 groups, each arranged with 10 replicates and 4 chicks per replicate, and quails were fed experimental diets for 5 weeks. While the control group was fed a normal basal diet, the treatment group's diet included 250 mg of encapsulated fennel essential oil, thyme essential oil, and a combination of these oils per kg of feed. At the end of the study, there was no significant difference in body weight gain between the groups (P>0.05). Encapsulated thyme essential oil added to the diets reduced feed intake and improved feed efficiency (P0.05), but an increase in Lactobacillus spp. was observed in those fed diets containing encapsulated thyme essential oil (P0.05).