Kavramsal sanatın ortaokul görsel sanatlar müfredatındaki yeri uygulanabilirliği
The place of conceptual art in the secondary school visual arts curriculum applicability
  1. Tez No: 919356
  2. Yazar: ŞEYMA ELÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; uygulanmakta olan Görsel Sanatlar Dersi İlköğretim Müfredatında kavramsal sanata yer verilip verilmediğini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda erişilen bulgularla derste uygulanabilirliği incelenmiştir. Bu araştırma nitel araştırma kapsamında olup, sistematik literatür taraması ile yapılandırılmıştır. Elde edilen veriler tümdengelim yaklaşımla içerik ve doküman analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada, seçkisiz örneklem ile belirlenen kelimelerin kazanımlardaki varlığı incelenmiştir. 2009 müfredatı 2013'te yenilenmiş ve 2018 GSDÖP kazanımlarının çoğu 2013'te oluşturulmuştur. 2013 ve 2018 GSDÖP kazanımları içerisinde kavramsal sanatı temsil edebilecek kelimeler mevcuttur. Kavramsal sanat uygulaması yapılabilecek kazanımların olması, kavramsal sanatın 2018 GSDÖP ile uyumlu olduğunu göstermektedir. Kavramsal sanat, çocukların bilişsel, yaratıcı, duygusal ve sosyal becerilerini geliştirir, onları düşündürür ve dünyayı farklı açılardan görmelerine yardımcı olur. Bu nedenle, kavramsal sanat, çocukların sağlıklı ve dengeli bir gelişim süreci geçirmelerine olanak tanıyan önemli bir araçtır ve görsel sanatlar dersi müfredatında açık bir şekilde yer almalıdır. Sonuç olarak; kavramsal sanat, GSDÖP incelendiğinde açıkça belirtilmemiştir ancak güncel sanatın bir parçası olması dolayısıyla ilköğretim ikinci kademe görsel sanatlar dersinde uygulama yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to investigate whether conceptual art is included in the Visual Arts Course Primary School Curriculum. In line with this purpose, the findings obtained were used to examine its applicability in the course. This research is within the scope of qualitative research and structured with a systematic literature review. The data obtained were evaluated by content and document analysis with a deductive approach. In the research, the presence of words determined with a random sample in the achievements was examined. The 2009 curriculum was renewed in 2013 and most of the 2018 GSDÖP achievements were created in 2013. There are words that can represent conceptual art in the 2013 and 2018 GSDÖP achievements. The existence of achievements that can be applied to conceptual art shows that conceptual art is compatible with the 2018 GSDÖP. Conceptual art develops children's cognitive, creative, emotional and social skills, makes them think and helps them see the world from different perspectives. Therefore, conceptual art is an important tool that allows children to have a healthy and balanced development process and should be clearly included in the visual arts course curriculum. As a result; conceptual art is not clearly stated when GSDÖP is examined, but since it is a part of contemporary art, it can be applied in the visual arts course of the second grade of primary school.