7. numaralı Sivas Şer'iyye Sicili transkripsiyon ve değerlendirme
Transcription and index Sivas Ser'iyye Registry number 7
- Tez No: 919357
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVLÜT DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 555
Özet
Tarih arştırmalarında aslolan târihi olayların yazımının kendi döneminde ya da en yakın dönemde ele alınması ve kaynak îtibâriyle tarafsız bir şekilde yazılmış olması önem arz etmektedir. Bu minvalde Osmanlı şeriye sicilleri dediğimiz vesikalar Osmanlı devlet tarihinin sosyo-ekonomik ve idâri yapıları hakkında tarihe şık tutarak târihi olayların aydınlatılmasına büyük katkılar sunmaktadır. Sivas şeriye sicilleri 65 adet sicilden oluşmakta ve hâlâ çalışılmamış birçok sicil bulunmaktadır. Bizlerde Sivas şehrinin belli bir döneminin aydınlatılması için küçükte olsa katkı sunmak amacıyla 7 numaralı şeriye sicilinin transkrib ve değerlendirmesini yapmaya çalıştık İncelemiş olduğumuz 7 numaralı Sivas şeriye sicili Osmanlı devletinin 1802-1805 (H.1217-1220) yıllarını kapsamaktadır. Bu dönemde Sivas şehrinin merkez ve taşra teşkilâtı şehrin idârî ,askerî,sosyo-ekonomik yapısı hakkında geniş bilgiler elde etmekteyiz. Defterdeki vesikalar berat, ferman,, i'lam ,hüccet, tereke kayıtları,nikah,,ma'ruz,,katl davaları ,vakıf belgeleri, kassam defterleri ve rusûm gibi belgelerden oluşmaktadır. Çalışmış olduğumuz defter daha önce hiç kimse tarafından ele alınmamış ve çalışılmamıştır. Belgelerin dili büyük çoğunlukla Osmanlı yazı sanatında rika denilen hat yazısı ile yazılmıştır. Transkripsiyon yapılırken yazım ve imlâ kurallarına uyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In historical research, it is important that the writing of historical events is handled in its own period or in the most recent period and that it is written in an impartial manner in terms of its source. In this respect, the documents we call Ottoman shariah registers make great contributions to the illumination of historical events by keeping the history of the socio-economic and administrative structures of the Ottoman state history. Sivas şer'iyye registers consist of 65 registers and there are still many unstudied registers. We have tried to make a transcription and evaluation of the shari'ah registry numbered 7 in order to make a small contribution to the enlightenment of a certain period of Sivas city. The Sivas Şer'iyye Register numbered 7, which we have analyzed, covers the years 1802-1805 (H.1217-1220) of the Ottoman state. In this period, we obtain extensive information about the central and provincial organization of the city of Sivas and the administrative, military and socio-economic structure of the city. The documents in the ledger consist of documents such as berat, edict, i'lam, charge sheet, probate records, nikah, ma'ruz, murder cases, foundation documents, kassam books and rusûm. The book we have studied has never been handled and studied by anyone before. The language of the documents is mostly written in the Ottoman calligraphy called rika.