Ardahan kazası (1926-1992)
Ardahan accident (1926-1992)
  1. Tez No: 919370
  2. Yazar: GÜLER ERTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
Osmanlı Devleti'nin sınır boylarında yer alan ve Elviye-i Selase (Kars, Ardahan, Batum) olarak adlandırılan üç vilayetten biri olan Ardahan, 93 Harbi olarak da bilinen 1877-1878 Osmanlı Rus Harbi sonunda Kars ve Batum'la beraber savaş tazminatı karşılığında Çarlık Rusyasına bırakılmıştır. Rus yönetimi altında kaldığı süre boyunca Ermeni ve Gürcü tedhiş hareketlerine uğrayan şehrin, Türk-İslam tebası bu işgal döneminde, büyük bir kıyıma uğramış ve göçe zorlanmıştır. 23 Şubat 1921'de Türk Ordusu tarafından kurtarılan Ardahan, yaklaşık kırk yıl sonra ana vatana yeniden katılmıştır. Kurtuluşun ardından 1921-1926 yılları arasında vilayet statüsünü koruyan Ardahan, 1926 yılına gelindiğinde gerçekleşen idari taksimat ve düzenleme ile kaza haline getirilip Kars'a bağlanmıştır. Uzun yıllar savaşlara sahne olan ve işgal altında kalan Ardahan, Cumhuriyetin ilk yıllarına harap bir vaziyette girmiştir. Yıllarca milli kimliği unutturulmaya çalışılarak idare edilen şehrin, tekrar ayağa kalkması için topyekün bir kalkınma hareketine ihtiyaç vardı. Kazadaki devlet yatırımları ve imar faaliyetleri sayesinde kaza, 1980'li yıllara gelindiğinde ihtiyaçları giderilmişti. Yarım asırdan fazla Kars'a bağlı kaza olan Ardahan, 27 Mayıs 1992'de tekrar vilayet olmuştur. Ardahan kazasının, 1926-1992 yılları arasında; nüfus, eğitim, sağlık, ekonomi, ulaşım, siyasi ve kültürel açıdan gelişmesi, bu çalışmada ele alınmış, belgeler ve birinci elden kaynaklar ışığında incelenmiştir. Çalışmada, Ardahan kazası ile ilgili bir çalışma olmaması da dikkate alınarak, titiz bir araştırma yapılmıştır. Böylece ana vatana sonradan katılan ve Cumhuriyetle birlikte gelişme gösteren, Kars vilayetine bağlı Ardahan kazasının, her yönüyle ele alınması sağlanarak, bilim dünyasına aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ardahan one of the three provinces located along the borders of the Ottoman Empire and referred to as Elviye-i Selase (Kars, Ardahan, Batumi) was surrendered to Tsarist Russia together with Kars and Batumi at the end of the 1877-1878 OttomanRussian War, also known as the 93 War. The Turkish-Islamic inhabitants of the city, which was exposed to Armenian and Georgian terrorist attacks throughout the period under Russian reign, were massacred and forced to emigrate during this time of invasion. The Turkish Army liberated Ardahan on February 23, 1921, bringing it back to the motherland after nearly forty years. Ardahan, which preserved its status as a province between 1921 and 1926 after the liberation, was turned into a district and affiliated with Kars following its administrative division and organisation in 1926. Ardahan, which witnessed wars and remained underoccupation for many years, spent the first years of the Republic in ruins. The city, governed for years by efforts to force people to erase their national identity, required an all-out development movement in order to rise up again. By the 1980s, government investments and reconstruction works IV in the district helped it fulfil its needs. Ardahan, which had been a district of Kars for more than half a century, became a province once again on May 27, 1992. The population, education, health, economy, transportation, and political and cultural development of Ardahan District between the years 1926 and 1992 have beenexamined in this study and examined based on documents and first-hand sources. This study has been meticulously conducted, taking into account the lack of a study on the Ardahan district. Thus, the Ardahan district of Kars province, which had joined the motherland later and developed along with the Republic, has been discussed in all aspects and transferred to the world of science.