Dramatik tiyatro bağlamında temel oyunculuk önermeleri
Suggestions on fundamental acting in the context of dramatic theater
- Tez No: 919377
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tiyatro, insan deneyimini derinlemesine anlamamızı sağlayan, duygularımızı ve düşüncelerimizi şekillendiren güçlü bir sanat dalıdır. Sahnede sergilenen performanslar, izleyicilerin duygu ve düşünce dünyalarını zenginleştirirken aynı zamanda toplumsal mesajları iletmek, tartışmalara yol açmak ve insanlığın ortak hikayesini anlatmak için güçlü bir araç olarak kullanılır. Bundan dolayı oyunculuk, tiyatronun temel taşlarından biridir ve sahne sanatının merkezinde yer alır. Dramatik sanatların evrensel dili, insan ruhunun derinliklerine seslenir ve zamanın ötesinde bir köprü kurar. Bu tez, temel oyunculuk becerilerinin ve dramatik tiyatronun bu güçlü etkisini nasıl şekillendirdiğine dair bir incelemedir. Sahne sanatlarının köklü geleneğinde oyunculuk; duyguları, düşünceleri ve insan deneyiminin çeşitliliğini ifade etmenin en saf hali olarak kabul edilir. Bu çalışma, oyunculuğun temellerini, tekniklerini ve dramatik tiyatro içindeki rolünü ele almaktadır. Bu sanat dalının toplum üzerindeki etkisini derinlemesine analiz etmektedir. Tiyatro yalnızca bir eğlence kaynağı olarak değil, aynı zamanda kişisel ve toplumsal dönüşüm için bir araçtır. Oyunculuk sanatı, bu dinamik sürecin merkezinde yer alır. Oyuncular, metni ve yönetmenin vizyonunu canlandırarak, seyirciyi bir yolculuğa çıkarır ve onlara ayna tutar. Bu tez, oyuncunun araçları, hazırlık süreci ve performans sırasında karşılaştığı zorluklar üzerine yoğunlaşarak, dramatik tiyatronun bu büyülü dünyasına ışık tutmayı amaçlamaktadır. Dramatik tiyatronun temel oyunculuk üzerine önermelerini sunarken, bu tez; sahne sanatlarının tarihine, teorilerine ve uygulamalarına dair kapsamlı bir bakış sunarak ve oyunculuk eğitiminin önemini vurgulayacaktır. Okuyucuya, sahne üzerindeki her hareketin ve sözün, derin bir anlam taşıdığı titiz bir çalışmanın ürünü olduğu bir perspektif sunmayı hedefliyoruz. Bu tez, oyunculuk sanatına gönül vermiş herkes için bir rehber niteliğindedir. Oyuncular, yönetmenler, tiyatro öğrencileri ve sanatseverler; bu sayfalarda, sahne sanatlarının zenginliğini ve oyunculuğun inceliklerini keşfedeceklerdir. Tiyatronun büyüsü, bu çalışmanın her satırında yaşamaktadır ve umarız ki, bu tez; dramatik tiyatronun geleceğine ışık tutarak, yeni ufuklar açacaktır.
Özet (Çeviri)
Theater is a powerful art form that provides a deep understanding of the human experience and shapes our emotions and thoughts. Performances on stage enrich the emotional and intellectual worlds of the audience, while at the same time being used as a powerful tool to convey social messages, provoke debate and tell the common story of humanity. Therefore, acting is one of the cornerstones of theater and is at the center of stage art. The universal language of dramatic arts speaks to the depths of the human soul and builds a bridge across time. This thesis is an examination of how basic acting skills shape this powerful effect of dramatic theater. In the long tradition of the performing arts, acting is recognized as the purest form of expressing emotions, thoughts and the diversity of human experience. This study explores the basics of acting, its techniques and its role within dramatic theater, and analyzes in depth the impact of this art form on society. Theater is not only a means of entertainment, but also an engine of social change and personal transformation. The art of acting is at the center of this dynamic process. Actors bring the text and the director's vision to life, taking the audience on a journey and mirroring them. This thesis aims to shed light on this magical world of dramatic theater by focusing on the actor's tools, the preparation process and the challenges they face during performance. In presenting the premises of dramatic theater on basic acting, this thesis will provide a comprehensive overview of the history, theories and practices of the performing arts and emphasize the importance of acting training. We aim to offer the reader a perspective in which every gesture and word on stage carries a deep meaning and is the product of meticulous work. This thesis is a guide for everyone who is devoted to the art of acting. Actors, directors, theater students and art lovers will discover the richness of the performing arts and the subtleties of acting in these pages. The magic of theater lives in every line of this work and we hope that this thesis will open new horizons that will shed light on the future of dramatic theater.