Geleneksel konut mimari dilinin çözümlenmesi ve çağdaş konut üretimi için bilgisayar destekli üretken bir yöntem önerisi
Analysis of traditional house architectural language and suggestion of a computer aided generative method for contemporary housing production
- Tez No: 919397
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZEN YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Geleneksel konut mimarisi çevresel, kurgusal, iklimsel ve sosyal ve kültürel birçok verinin bir arada kullanıldığı yazılı olmayan kurallar çerçevesinde yüzyıllardır biçimlenmiştir. Bu verilerin kullanımıyla birlikte doğa ve çevre ile uyumlu, kurgusal anlamda da bir dil birliği içerisinde yapılar oluşturulmuştur. Bu yapıların tasarımsal ruhunun çözümlenmesi bu kapsamda son derece önemlidir. Bu çalışma kapsamında yapılan analizler kapsamında kural tabanlı tasarım yaklaşımı çerçevesinde geleneksel konut mimari dili çözümlenmiş ve bunun devamı olarak gelenekselden referans alan yeni bir dilin kurgulanması hedeflenmiştir. Kural tabanlı tasarım çerçevesinde oluşturulan bu dilin çağdaş konut üretiminde erken tasarım evresine katkı sağlaması hedeflenmiştir. Bu kurguda kurallar ve kısıtlayıcılar temelinde yeni bir mimari dil tariflenmiştir. Oluşturulan kurgusal modelin değiştirilebilir ve eklemlenebilir olması bu sürecin dinamik yanını ortaya koymaktadır. Bu yapı erken tasarım evresinin sürekli canlı tutulmasının da temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional residential architecture has been shaped for centuries within the framework of unwritten rules in which many environmental, fictional, climatic, social and cultural data are used together. With the use of these data, structures that are compatible with nature and the environment and in a fictional language unity have been created. Analyzing the design spirit of these buildings is extremely important in this context. Within the scope of the analyzes carried out within the scope of this study, the traditional residential architectural language was analyzed within the framework of the rule-based design approach, and as a continuation of this, it was aimed to construct a new language that takes reference from the traditional. This language, created within the framework of rule-based design, is aimed to contribute to the early design phase of contemporary housing production. In this fiction, a new architectural language is defined on the basis of rules and constraints. The fact that the created fictional model can be changed and articulated reveals the dynamic side of this process. This structure forms the basis of keeping the early design phase alive.