Hikâye haritası yönteminin 6. sınıf öğrencilerinin dinlediğini anlama becerilerine etkisi
The effect of the story map method on the listening comprehension skills of 6th grade students
  1. Tez No: 919402
  2. Yazar: BİLAL AKÇIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada hikâye haritası yönteminin 6.sınıf öğrencilerinin dinlediğini anlama becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte deney grubunu öğrencilerinin hikâye haritası yöntemi hakkındaki görüşleri de araştırılmıştır. Bu çalışmada karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı sıralı desenler kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcı grubu Erzurum ili Yakutiye ilçesi Hilalkent 125.Yıl İmam Hatip Ortaokulu 6/C ve 6/D sınıfında bulunan 52 öğrencidir. Bu öğrencilerin 26 tanesi deney grubu 26 tanesi kontrol grubu olarak seçkisiz bir şekilde belirlenmiştir. Verilerin toplanması amacıyla nicel veriler için“Dinleme Anlama Değerlendirme Formu”, nitel veriler için“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırma süresince deney grubuna hikâye haritası yöntemi uygulanmış kontrol grubuna ise herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Süreç sonunda elde edilen verilerin işlenmesi için nicel değerlere sahip olanlarında SPSS paket programı nitel değer taşıyanlar için içerik analizi tercih edilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlerinde ön test son test puan ortalamaları dikkate alınmıştır. Çalışmamızdaki nicel bulgular deney ve kontrol grupları için değişiklik arz etmektedir. Deney grubunun ön test son test puanlarına bakıldığında süreç sonunda iki puan ortalaması arasında araştırma lehine olumlu ve anlamlı bir puan artışı olduğu görülmüştür. Kontrol grubunda ise küçük bir puan artışı olsada bu artış istenilen düzeyde ve anlamlı değildir. Deney grubuna uygulanan“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”undan elde edilen bilgilerden yola çıkarak öğrencilerin hikâye haritası yöntemi ile ilgili değerlendirmeleri analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda öğrenciler hikâye haritası yönteminin dinleme sürecinde not alma ve bu notu mantıksal sıraya koyma, ders esnasında sorulan sorulara cevap verme, ana fikri anlamanın kolaylaşması, konu ve ana fikir arasında bağ kurma, dinletilen metindeki konu bütünlüğünü yakalama, dinledikleriyle ilgili sebep sonuç anlamı kurma gibi dinleme anlama becerilerine olumlu yönde katkı yaptığını ifade etmiştirler. Bu çalışma sonunda hikâye haritası yönteminin 6.sınıf öğrencilerinin dinleme anlama becerileri üzerinde olumlu etkisi olduğu ortaya konulmuştur
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of the story mapping method on 6th grade students' listening comprehension skills. Additionally, the opinions of the experimental group students regarding the story mapping method were also investigated. In this study, explanatory sequential designs from mixed research methods were used. The participant group of the study consisted of 52 students from the 6/C and 6/D classes of Hilalkent 125th Year Imam Hatip Middle School in Yakutiye district, Erzurum province. Of these students, 26 were randomly assigned to the experimental group, and 26 to the control group. In order to collect data, the“Listening Comprehension Assessment Form”was used for quantitative data, and the“Semi-Structured Interview Form”was used for qualitative data. During the research, the story mapping method was applied to the experimental group, while no intervention was made with the control group. For the processing of the data obtained at the end of the process, SPSS software was used for quantitative data, and content analysis was preferred for qualitative data. The statistical values of the data considered the pre-test and post-test mean scores. The quantitative findings in our study show variation between the experimental and control groups. When looking at the pre-test and post-test scores of the experimental group, a significant and positive score increase in favor of the research was observed at the end of the process. Although a small score increase was seen in the control group, this increase was not at the desired level and was not statistically significant. Based on the information obtained from the“Semi-Structured Interview Form”applied to the experimental group, the students' evaluations of the story mapping method were analyzed. As a result of these analyses, the students stated that the story mapping method positively contributed to listening comprehension skills such as taking notes during the listening process and organizing them logically, answering questions asked during the lesson, understanding the main idea more easily, making connections between the topic and the main idea, capturing the coherence of the topic in the listened text, and establishing cause-effect relationships with what they listened to.