İlkokulda okuma becerisinin çeşitli değişkenlerle ilişkisi: PIRLS 2021 Türkiye örneği
The relationship between reading skills and various variables in primary school: PIRLS 2021 Turkey sample
  1. Tez No: 919403
  2. Yazar: SEDA GÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SAMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu araştırmada, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuma becerisi ile çeşitli değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda öğrenci ile ilgili öğrencinin aldığı okul öncesi eğitim süresi ve erken okuryazarlık görevlerini yerine getirme durumu; ev ortamı ile ilgili evdeki öğrenme kaynakları ve sosyoekonomik durum; ebeveynlerle ilgili ebeveynlerin meslekleri, eğitim düzeyleri, okuldan memnuniyetleri ve okumayı sevme durumları ele alınmıştır. Yöntem: Araştırma nicel araştırma yöntemlerine göre yürütülmüştür. Araştırmanın modeli ilişkisel tarama modelidir. Araştırmada PIRLS 2021 Türkiye verileri kullanılmıştır. PIRLS 2021 araştırmasınaTürkiye'den 6032 dördüncü sınıf öğrencisi katılmıştır. Bulgular: Araştırmada sekiz değişken ile okuma becerisi arasındaki ilişki incelenmiştir. Ebeveynlerin okuldan memnuniyeti hariç diğer tüm değişkenlerle okuma becerisi ilişkisi anlamlı bulunmuştur. Okuma becerisi ile ilişkisi en yüksek değişken sosyoekonomik durumdur. Sırasıyla ebeveynlerin eğitim düzeyi, evdeki öğrenme kaynakları, okul öncesi eğitim süresi, ebeveynlerin meslekleri ve okumayı sevme durumları okuma becerisi ile en fazla ilişkili değişkenlerdir. Sonuçlar: Araştırmanın sonuçları, okul öncesi eğitimin, ebeveynlerin eğitim düzeyinin, mesleklerin, öğrenme kaynaklarının ve sosyoekonomik statünün, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuma becerileri üzerinde önemli etkiler yarattığını göstermektedir. Okul öncesi eğitim alan öğrencilerin okuma puanları daha yüksek çıkarken, ebeveynlerin eğitim seviyesi ve mesleki statüsü yükseldikçe öğrencilerin okuma başarıları da artmaktadır. Evdeki öğrenme kaynaklarının miktarı ve ailenin sosyoekonomik durumu da öğrencilerin okuma becerilerini olumlu yönde etkilemektedir. Erken okuryazarlık becerilerine sahip öğrencilerin, okuma-yazma bilmeyenlere kıyasla daha yüksek okuma puanlarına sahip olduğu belirlenmiştir. Ebeveynlerin okuma sevgisi, çocuklarının okuma alışkanlıkları ve başarıları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olup, bu durum okuma sevgisinin aile içinde gelişen bir değer olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to examine the relationship between reading skills and various variables among fourth-grade primary school students. In line with this purpose, student-related factors such as the duration of preschool education received by the student and their performance in early literacy tasks; home environment factors, including learning resources at home and socioeconomic status; and parent-related factors, such as parents' professions, educational levels, satisfaction with the school, and reading interest, were considered. Method: The study was conducted using quantitative research methods, specifically adopting a correlational survey model. Data from PIRLS 2021 Turkey was utilized, with 6,032 fourth-grade students participating from Turkey in this PIRLS 2021 cycle. Findings: The study examined the relationship between reading skills and eight variables. All variables, except for parental satisfaction with the school, were found to have a significant relationship with reading skills. Socioeconomic status was the variable most strongly related to reading skills. This was followed by parents' educational levels, the availability of learning resources at home, the duration of preschool education, parents' occupations, and their love of reading. Conclusions: The results of the study indicate that preschool education, parents' educational levels, occupations, the availability of learning resources, and socioeconomic status have significant impacts on the reading skills of fourth-grade students. Students who received preschool education had higher reading scores, and as parents' educational levels and occupational status increased, students' reading achievement also improved. Additionally, the availability of learning resources at home and the family's socioeconomic status positively influenced students' reading skills. Students with early literacy skills had significantly higher reading scores compared to those without. Parental love for reading was found to have a meaningful impact on children's reading habits and success, highlighting that the value of reading is nurtured within the family and reflects in children's reading skills.