Hikâye haritası yönteminin ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin dinlediğini ve okuduğunu anlamaya etkisinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examining of the effects of story map method on listening and reading comprehension in terms of various variables
- Tez No: 600108
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLCAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı; hikâye haritası yönteminin ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin dinlediğini ve okuduğunu anlama düzeylerine ve okumaya yönelik tutumlarına etkisinin incelenmesidir. Araştırma; Zonguldak ili Kdz. Ereğli ilçesi Erdemir İlkokulunda 1. sınıfta eğitim-öğretim gören eşleştirilerek atanan 69 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden“Yarı Deneysel Desen”kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri toplanırken, ön test-son test kontrol gruplu desen tercih edilmiştir. Verilerin toplanması sürecinde, uygulamanın başında ve sonunda deney ve kontrol gruplarına“Garfield”Görselli 1-6. Sınıflar İçin Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği, ön testi ve son testi uygulanmıştır. Deney grubuna dinlediğini ve okuduğunu anlama sorularından önce hikâye haritası soruları sorularak hikâye haritasının dinlediğini ve okuduğunu anlamaya etkisi incelenmiştir. Kontrol grubunda ise normal öğretim ile ders işlenerek uygulama süreci tamamlanmıştır. Dinlediğini ve okuduğunu anlama metinleri, ilkokul 1. sınıf Türkçe kitabındaki 26 hikâye edici metinden oluşmaktadır. Denel işlem sonrasında uygulanan“Dinlediğini ve Okuduğunu Anlama Başarı Testi”ve“Garfield”Görselli 1-6. Sınıflar İçin Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği ile elde edilen veriler, SPSS 20.0 istatistik paket programıyla değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonunda, dinlediğini ve okuduğunu anlama sorularından önce hikâye haritası uygulamasının yapıldığı deney grubu, kontrol grubuna göre anlamada daha başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Hikâye haritasının dinlediğini ve okuduğunu anlamaya yönelik tutum üzerinde etkileri incelendiğinde, deney grubunda dinlediğini ve okuduğunu anlamada olumlu yönde gelişme bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research to investigate the effect of story map method on the levels of Listening and Reading Comprehension and their attitudes towards reading of 1st grade students in Terms of Various Variables. The research was conducted with 69 students in the first grade of Erdemir Primary School in Kdz. Eregli district of Zonguldak. One of the quantitative research methods“Semi-Experimental Design”, was used in the research. While collecting the quantitative data of the study, pre-test and post-test control group design was preferred. In the process of data collection, at the beginning and at the end of the application, the experimental and control groups received Attitudes Towards Reading Scale With Garfield Images for between 1-6 grades, pre-test and post-test were applied. By asking the story map questions before listening and reading comprehension questions to the experimental group's students effects of story map on studensts' listening and reading comprehension was investigated. In the control group, the course was completed with standard learning and application process was completed. Listening and reading comprehension texts consist of 26 narrative texts in the first grade Turkish Course book. SPSS 20.0 statistical package program was used to evaluate the data obtained from the Listening and Reading Comprehension Achievement Test“and”Attitudes Towards Reading Scale With Garfield Images for between 1-6 grades which were applied after the experimental procedure. At the end of the study, it was concluded that the experimental group where story mapping application was made before listening and reading comprehension questions was more successful in understanding than the control group. When the effects of the story map on the attitude towards listening and reading comprehension were examined, it was found that there was a positive development in listening and reading comprehension in the experimental group.