Okul öncesi ve sınıf öğretmeni adaylarının sınıf yönetimi öz yeterlilik inançları ile öğretmenlik mesleğini seçme motivasyonları arasındaki ilişki
The relationship between preschool and classroom teacher candidates' classroom management self-efficacy beliefs and their motivation to choose teaching profession
  1. Tez No: 919417
  2. Yazar: NURSİMA ÇADIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğini seçme motivasyonları ile sınıf yönetimi öz yeterlilik inançları arasındaki ilişkiyi incelemektir.Bu çalışma ilişkisel tarama modeliyle desenlenmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu, Türkiye'de sınıf öğretmenliği ve okul öncesi öğretmenliği programları olan 69 üniversitede ki öğrenciler oluşturmaktadır. Bu üniversitelerden 42'sinde öğrenim gören ve gönüllü olarak katılım sağlayan 458 son sınıf öğretmen adayı çalışmaya katılmıştır. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla, Kişisel Bilgi Formu, Meslek ve Alan Seçiminde Motivasyon Ölçeği (MASMÖ) ve Sınıf Yönetimi Öz Yeterlilik İnançları Ölçeği (SYÖİÖ) kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için Kolmogorov-Smirnov normallik testi uygulanmış ayrıca çarpıklık-basıklık katsayıları hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizinde, Bağımsız Grup t Testi, Kruskal Wallis-H Testi ve Spearman korelasyon analizi yapılmıştır.Araştırma sonuçları, öğretmen adaylarının sınıf yönetimi öz yeterlilik inançlarının orta-üst düzeyde, meslek seçme motivasyonlarının ise yüksek düzeyde olduğunu göstermektedir. Cinsiyet, dışsal motivasyon ve öz yeterlilik algıları üzerinde etkili bulunurken; bölüm ve mezun olunan lise türü açısından anlamlı bir fark görülmemiştir. Ayrıca, sınıf yönetimi öz yeterlilik inançları ile meslek seçme motivasyonları arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate how teacher candidates' opinions about their own classroom management self-efficacy relate to their willingness to pursue teaching.This study was designed according to the relational survey model. The sample group of the study consisted of students from 69 universities in Turkey offering elementary and preschool teaching programs. Forty-eight final year student teachers studying at 42 of these universities voluntarily participated in the study. The Personal Information Form, the Motivation Scale for Career and Subject Choice (MASMÖ), and the Classroom Management Self-Efficacy Belief Scale (SYÖİÖ) were used to collect data. The Kolmogorov-Smirnov normality test was applied to determine whether the data were normally distributed, and the skewness and kurtosis coefficients were calculated. Independent groups t-test, Kruskal-Wallis H test and Spearman correlation analysis were used to analyze the data obtained in the study.According to the study's findings, aspiring teachers have medium-to-high levels of classroom management self-efficacy beliefs and high levels of enthusiasm to pursue a career in teaching. Although perceptions of self-efficacy and external motivation are found to be influenced by gender, there was no discernible difference in the department or kind of high school that graduates attended. Additionally, a positive correlation between motivation to pick a career and classroom management self-efficacy views was discovered.