1 ay-18 yaş arasında 2017 ve 2022 yıllarında çocuk polikliniğine başvuran idrar yolu enfeksiyonu tanısı alan çocukların antibiyotik direnç durumunun araştırılması ve karşılaştırılması
Investigation and comparison of the antibiotic resistance status of children between 1 month and 18 years of age, who applied to the pediatric clinic in 2017 and 2022, diagnosed with urinary tract infection
  1. Tez No: 919418
  2. Yazar: BEYZA GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ÖZGÜRHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: İdrar yolu enfeksiyonu (İYE), çocukluk çağında en sık karşılaşılan enfeksiyonlardan biridir. Her yaş grubunda görülebilmekle birlikte, sıklığı yaş ve cinsiyete bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Zamanında ve uygun şekilde tedavi edilmediğinde, böbrek parankiminde skar oluşumu, böbrek fonksiyonlarında azalma, hipertansiyon ve kronik böbrek hasarı (KBH) gibi ciddi morbiditelere yol açabilmesi nedeniyle İYE, önemli bir halk sağlığı sorunu olarak değerlendirilmektedir. Materyal-Metod: Bu çalışma, 2017 ve 2022 yıllarında 1 ay ile 18 yaş arası çocuk polikliniğine başvuran hastalardan alınan idrar kültürlerinde antibiyotik direnç ve duyarlılık paternlerindeki değişimleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bulgular: Çalışma bulgularına göre, 2022 yılında kız çocuklarındaki ÜSE oranı (%79,1), 2017 yılına (%71,5) kıyasla artmıştır. Ayrıca, 2022 yılında tanı alan hastaların ortanca yaşı daha yüksek bulunmuş ve gram negatif bakteri oranı azalırken (%75,6'dan %57,2'ye), gram pozitif bakteri oranında artış (%24,4'ten %42,8'e) saptanmıştır. Antibiyotik direnç paternlerinde ise ESBL pozitifliği oranının 2017'ye göre azaldığı (%28,8'den %20,1'e), ancak dirençli gram pozitif bakterilerin ve koloni yoğunluğunun arttığı gözlenmiştir. Klebsiella pneumoniae ve metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) oranlarının 2022 yılında yükseldiği görülmektedir. Meropenem (%98), Gentamisin(%85,4) ve Nitrofurantoin(%95,3) gibi antibiyotiklerin 2022 yılında duyarlılık oranlarının artması dikkat çekmiştir. 2022 yılında sefalosporin direnci Sefiksim için %97 iken, Sefuroksim aksetil, Seftriakson, Sefepim ve Seftazidim için direnç sırasıyla %46, %89, %72,6 ve %89,8 idi. Sonuç: Bu çalışmadaki veriler, antibiyotik kullanım politikalarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini, pediatrik hasta popülasyonunda antibiyotik direncinin değişen dinamiklerini ve uygun tedavi seçeneklerinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Urinary tract infection (UTI) is one of the most common infections in childhood. Although it can occur in all age groups, its frequency varies depending on age and gender. When not treated in a timely and appropriate manner, UTI can lead to serious morbidities such as renal parenchymal scarring, decreased renal function, hypertension, and chronic kidney damage (CKD), making it an important public health issue. Methods: This study aims to evaluate the changes in antibiotic resistance and susceptibility patterns in urine cultures taken from patients who visited the pediatric outpatient clinic between 2017 and 2022, aged 1 month to 18 years. Results: According to the study findings, the incidence of UTIs in girls in 2022 increased to 79.1%, compared to 71.5% in 2017. Furthermore, the median age of patients diagnosed in 2022 was higher, while the percentage of gram-negative bacteria decreased (from 75.6% to 57.2%) and the percentage of gram-positive bacteria increased (from 24.4% to 42.8%). In terms of antibiotic resistance patterns, the rate of ESBL positivity decreased in 2022 compared to 2017 (from 28.8% to 20.1%), but the prevalence of resistant gram-positive bacteria and colony density increased. The rates of Klebsiella pneumoniae and methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) were found to have increased in 2022. Antibiotics such as meropenem (98%), gentamicin (85.4%), and nitrofurantoin (95.3%) showed higher susceptibility rates in 2022. Among the frequently used cephalosporins, the resistance rates in 2022 were as follows: cefixime (97%), cefuroxime axetil (46%), ceftriaxone (89%), cefepime (72.6%), and ceftazidime (89.8%). Conclusion: The data from this study highlight the need to review antibiotic treatment policies, emphasize the changing dynamics of antibiotic resistance in the pediatric patient population, and the importance of appropriate treatment options.