İstanbul ili aile sağlığı merkezlerinde görev yapan hekimlerin yaşlı tutumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the attitudes of physicians working in family health centers in istanbul toward the elderly
- Tez No: 978637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmamızda İstanbul ilindeki Aile Sağlığı Merkezleri'nde görev yapan hekimlerin yaşlı bireylere yönelik tutumlarının belirlenmesi ve bu tutumları etkileyen sosyodemografik, mesleki ve çalışma ortamı faktörlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Toplumun yaşlanmasıyla birlikte birinci basamak sağlık hizmetlerinde yaşlı bireylerin oranı giderek artmakta, bu durum aile hekimlerinden yaşlı bireylerin sağlık sorunlarına duyarlı, saygılı ve kapsayıcı bir yaklaşım geliştirmelerini gerektirmektedir. Bu bağlamda, çalışmada hekimlerin yaş, cinsiyet, uzmanlık durumu, mesleki deneyim süresi, günlük hasta sayısı, ASM kayıtlı nüfusu ve evde yaşlı bireyle birlikte yaşama durumları gibi değişkenlerle yaşlı tutumu arasındaki ilişkilerin ortaya konulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the attitudes of physicians working at Family Health Centers in Istanbul toward elderly individuals and to examine the sociodemographic, professional, and work environment factors that influence these attitudes. As the population ages, the proportion of elderly individuals in primary health care services is steadily increasing. This situation requires family physicians to develop a sensitive, respectful, and inclusive approach to the health issues of elderly individuals. In this context, the study aimed to reveal the relationships between physicians' attitudes toward the elderly and variables such as age, gender, specialty, length of professional experience, daily number of patients, ASM-registered population, and living with an elderly person at home.