Bilgisayarlı tomografide saptanan miyokardiyal köprüleşme ile EKG incelemedeki Frontal Planar QRS-T açısı arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between the myocardial bridge detected on Computed tomography and the Frontal Planar QRS-T angle in ECG examination
- Tez No: 797006
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR BOZLAR, PROF. DR. MURAT ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Cardiology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Amaç: Bilgisayarlı Tomografide (BT) saptanan Miyokardiyal Köprüleşme (MK) ile elektrokardiyografi (EKG) incelemedeki Frontal Planar QRS-T (f(QRS-T)) açısı arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda Nisan 2018- Ocak 2021 tarihleri arasında Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji Ana Bilim Dalı'nda koroner bilgisayarlı tomografi angiyografi (BTA) tetkiki gerçekleştirilen 1854 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. İncelenen 1854 hastanın 430'unda MK tespit edilmiştir. MK tespit edilen hastalardan koroner arter hastalığı (koroner bypass ve/veya stent öyküsü), BTA görüntülerinde tespit edilebilir koroner plağı olanlar, herhangi bir nedenle kalp ameliyatı olanlar, akut koroner sendrom, atriyal fibrilasyon, sol dal veya sağ dal bloğu, ventriküler ekstra sistol (VES) ve/veya supraventriküler erken vuru, kalp pili varlığı, kalp yetmezliği, kardiyomiyopati öyküsü, antiaritmik ilaç kullanımı olanlar ile görüntü kalitesi koroner arterleri değerlendirmeye elverişli olmayan hastalar çalışma kapsamı dışında tutulmuştur. Kalan hastalardan EKG kaydına ulaşılabilen 83 hasta MK grubu (n=83) olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma kapsamı dışında tutulanlar haricinde, koroner BTA tetkikinde MK saptanmayan, tamamen normal görüntüleme bulguları izlenen ve EKG kaydına ulaşılabilen 84 hasta ise kontrol grubu (n=84) olarak araştırma kapsamına alınmıştır. Miyokardiyal köprüleşme grubu ve kontrol grubu hastaların yüzey EKG kayıtlarından f(QRS-T) açıları hesaplanmış, her iki grup arasında f(QRS-T) açılarında anlamlı farklılık olup olmadığını araştırılmıştır. Daha sonra MK özellikleri (MK izlenen koroner arter, koroner arterin MK izlenen segmenti, MK'nın yüzeyel veya derin olması, MK derinliği (mm), MK uzunluğu (mm) ve sistolik daralma yüzdeleri) tespit edilmiş ve MK özelliklerinin f(QRS-T) açısı ile ilişkisi araştırılmıştır. Verilerin analizi amacıyla IBM SPSS Versiyon 25.0. (Armonk, NY: IBM Corp) istatistik paket programı kullanılmış olup p17,50 derece olarak ele alındığında %61 duyarlılık ve %60 özgüllük oranı ile MK hastalarını kontrol grubu hastalarından ayırt edebileceği bulunmuştur. Miyokardiyal köprüleşme izlenen hastaların f(QRS-T) açı ortalamalarında MK özellikleri açısından istatistiksel farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç: Miyokardiyal köprüleşmesi olan hastalarda f(QRS-T) açısı, MK'sı olmayan sağlıklı hastalarla kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı oranda daha yüksek saptanmıştır. MK'sı olan hastaların MK özellikleri ile f(QRS-T) açı ortalamalarında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: To investigate the relationship between Myocardial Bridging (MB) detected on Computed Tomography and Frontal Planar QRS-T (f(QRS-T)) angle on ECG. Materials and Methods: For this study, we retrospectively analyzed 1854 patients who underwent coronary computed tomography angiography (CTA) at the Department of Radiology, Gülhane Training and Research Hospital between April 2018 and January 2021. Out of the 1854 patients analyzed, 430 were found to have MB. Patients with a history of coronary artery disease (coronary bypass and/or stenting), detectable coronary plaque on CTA images, cardiac surgery for any reason, acute coronary syndrome, atrial fibrillation, left bundle branch or right bundle branch block, ventricular extrasystole (VES) and/or supraventricular premature beats, presence of a pacemaker, heart failure, history of cardiomyopathy, antiarrhythmic drug use, and those with image quality unsuitable for evaluation of coronary arteries were excluded from the study. Of the remaining patients, 83 patients whose ECG recordings were available were included in the study as the MB group (n=83). Excluding those excluded from the study, 84 patients who did not have MB on coronary CTA, had normal imaging findings, and had available ECG recordings were included in the study as the control group (n=84). The f(QRS-T) angles of both the MB group and control group patients were calculated using information obtained from the surface ECG device and recorded for further evaluation. The f(QRS-T) angles were then compared between the two groups to determine whether there was a significant difference. Additionally, characteristics of the myocardial bridging, including the affected coronary artery, the segment of the coronary artery affected, the depth of the myocardial bridge (measured in mm), the length of the myocardial bridge (also measured in mm), and the percentage of systolic narrowing were determined. The relationship between these myocardial bridging characteristics and the f(QRS-T) angle was also investigated. The statistical package program used for data analysis was IBM SPSS Version 25.0 (Armonk, NY: IBM Corp). A p17.50 degrees, it was able to distinguish patients with MB from control group patients with a sensitivity of 61% and a specificity of 60%. No statistically significant difference was found in the mean f(QRS-T) angle of patients with myocardial bridging in terms of MB characteristics (p>0.05). Conclusion: In conclusion, our findings suggest that patients with myocardial bridging have a significantly different f(QRS-T) angle compared to healthy individuals without MB. However, there was no statistically significant difference in the mean f(QRS-T) angle and MB characteristics among patients with MB (p>0.05).