Effects of paratyroid hormone in mice with genetic ablation of c-fos
Paratiroid hormonun genetik olarak c-fos mutasyonuna sahip farelerdeki etkileri
  1. Tez No: 91943
  2. Yazar: BURAK DEMİRALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ERATALAY, DOÇ. DR. LAURİE K. MCCAULEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Paratiroid hormon (PTH) kemik üzerinde hem anabolik hemde katabolik etkiye sahip bir hormondur. Ancak bu etkilerin mekanizmaları henüz tam olarak belirlenememiştir. Proto-onkogen olan c-fos ve diğer AP-1 üyeleri kemikte önemli role sahip olan transkripsiyonel mediatörlerdir. c-fos PTH tarafından upregule edilir. Bu çalışmanın amacı, PTHPun mekanizmasını ve özellikle PTHun anabolik etki mekanizmasında c-fos'un rolünü belirlemektir, c-fos gen mutasyonu sağlanmış fareler ve bunlardan elde edilen primer osteoblastik hücreler in vivo ve in vitro deneylerde kullanılmıştır. 8.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Parathyroid hormone (PTH) has both anabolic and catabolic actions in bone that are, as yet, not clearly understood. The proto-oncogene c-fos and other AP-1 family members are critical transcriptional mediators in bone, and c-fos is rapidly upregulated by PTH. The purpose of this study was to examine the mechanisms of PTH, and specifically the role of c-fos in anabolic effects of PTH. Mice with targeted deletion of the c-fos gene fos (-/-) and their littermates were utilized to generate primary osteoblastic cells, or were used for in vivo studies.