Z kuşağının yenilebilir böcek algısı ve bu algıyı yönlendiren faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of generation Z's perception of edible insects and thefactors directing this perception
- Tez No: 919434
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN BİLİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yenilebilir böceklerin besin değerlerinin (özellikle protein miktarı) yüksek olması, tüm vücudunun tüketilebilir olması, karbon salınımının çok az olması, daha az yer kaplaması ve çok daha az besin tüketmesi yenilebilir böcekleri daha sürdürülebilir kılmaktadır. Yenilebilir böceklerle ilgili 2016-2024 yıllları arasında yapılan araştırmalarda böcek tüketen toplumların yanında böcek tüketmeyen toplumlarda da bir isteklilik olduğu gözlenmektedir. Bu kapsamda henüz gıda konusunda olumsuz senaryolar birçok yerde gerçekleşmese de gelecekteki yiyecek ihtiyacına yönelik olarak genç insanların yönlendirilmesi ve farkındalıklarıyla ilgili değerlendirmelerin yapılması önemli görülmektedir. Bu çalışmada Z kuşağında yenilebilir böceklere yönelik tüketim algısının ve bu algıyı etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Veriler, Z kuşağının 18-24 yaş aralığında bulunan 402 katılımcıdan yüz yüze ve çevrim içi anket tekniği ile toplandıktan sonra SPSS.25 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Edible insects have high nutritional value (especially protein content), their entire body can be consumed, they emit very little carbon, they take up less space and they consume much less food, making them more sustainable. In research conducted between 2016 and 2024 on edible insects, it is observed that there is a desire in societies that do not consume insects as well as in societies that consume insects. In this context, although negative scenarios regarding food have not yet occurred in many places, it is considered important to guide young people towards future food needs and to make evaluations regarding their awareness. This study aimed to evaluate the perception of consumption of edible insects in Generation Z and the factors affecting this perception. Quantitative research method was preferred in the study. Quantitative research method was preferred in the study. Data were collected from 402 participants of Generation Z, aged between 18-24, using face-to-face and online survey techniques and then analyzed using the SPSS.25 program.