Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerinin öğretimde teknoloji kullanımı konusundaki öz yeterliklerini artırmaya yönelik geliştirilen hizmet içi eğitim programının etkililiğinin karma yöntem ile incelenmesi
An investigation of the effectiveness of the in-service training program developed to increase the self-efficacy of Turkish language and literature teachers on the use of technology in teaching with mixed method
  1. Tez No: 919449
  2. Yazar: AYŞEGÜL KAYAR MUSLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. FATİH VEYİS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Tez çalışmasının amacı alan yazını, uzman görüşleri ve öğretmen ihtiyaçlarından hareketle Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerinin öğretimde teknoloji kullanımına yönelik öz yeterliklerini artıracak bir hizmet içi eğitim programı geliştirmek ve etkililiğini tespit etmektedir. Araştırma gömülü karma desen planlamasına uygun olarak yürütülmüştür. Öncelikle alan yazını taraması, uzman görüşmesi ve öğretmen görüşmesi yapılmış, ulaşılan nitel verilerden hareketle hizmet içi eğitim programı geliştirilmiştir. Hizmet içi eğitim programının etkililiğini değerlendirmek için öğretmenlerin ön test ve son test puanları bağımlı örneklem t testi ile analiz edilmiş ve hizmet içi eğitim sonrası katılımcı öğretmenlerin görüşleri alınmıştır. Hizmet içi eğitim öncesi nitel bulgular incelendiğinde öğretmenlerin teknolojik materyal hazırlama süreçlerinin sunu, çalışma kâğıdı ve ders notu hazırlama ile sınırlı olduğu, daha çok hazır teknolojik materyaller kullandıkları, teknolojik materyallere ulaşma yollarının genellikle EBA, OGM Materyal ve YouTube ile sınırlı olduğu, dersin etkililiğini artırmada daha çok video kullanmalarına karşın dersin herhangi bir aşamasında web 2.0 araçlarını kullanmadığı; teknoloji entegrasyonu, açık lisanslar, güvenilir dijital kaynaklar, online eğitim siteleri, teknolojik problemlerin çözümü ve otantik öğrenme hakkında bilgilendirilmeleri gerektiği tespit edilmiştir. Araştırmanın nicel bulgularına göre ise öğretmenlerin ölçekten aldıkları ön test ve son test puanları son test lehine anlamlı olarak farklılaşmaktadır. Ayrıca katılımcı öğretmenler hizmet içi eğitim hakkında olumlu görüş bildirmişler, hizmet içi eğitimin öğretimi planlama, öğretim etkinlikleri, ölçme-değerlendirme süreçleri ve öğrenciye rol model olma gibi konularda olumlu katkısı olduğunu belirtmişlerdir. Geliştirilen hizmet içi eğitim programının Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerinin öğretimde teknoloji kullanımı ile ilgili öz yeterliklerini artırdığı, eğitim sonrası ulaşılan nitel bulguların nicel bulguları açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop an in-service training programme that will increase the self-efficacy of Turkish language and literature teachers towards the use of technology in teaching and to determine its effectiveness based on the literature, expert opinions and teacher needs. The research was conducted in accordance with the embedded mixed design planning. Firstly, a literature review, expert interview and teacher interview were conducted, and an in-service training programme was developed based on the qualitative data obtained. In order to evaluate the effectiveness of the in-service training programme, the pre-test and post-test scores of the teachers were analysed by dependent sample t-test and the opinions of the participant teachers were taken after the in-service training. When the qualitative findings before the in-service training were examined, it was determined that the teachers' technological material preparation processes were limited to preparing presentations, worksheets and lecture notes, they mostly used ready-made technological materials, their ways of accessing technological materials were generally limited to EBA, OGM Material and YouTube, they did not use web 2.0 tools at any stage of the course although they mostly used videos to increase the effectiveness of the course; they should be informed about technology integration, open licences, reliable digital resources, online education sites, solving technological problems and authentic learning. According to the quantitative findings of the study, the pre-test and post-test scores of the teachers differed significantly in favour of the post-test. In addition, the participant teachers expressed positive opinions about in-service training and stated that in-service training contributed positively to issues such as planning teaching, teaching activities, measurement-evaluation processes and being a role model for students. It was concluded that the in-service training programme developed increased Turkish language and literature teachers' self-efficacy related to the use of technology in teaching and that the qualitative findings obtained after the training explained the quantitative findings.