Alüviyal çakıl depozitleri üzerinde oluşmuş farklı toprakların temel özellikleri ve haritalaması
Basic properties and mapping of different soils formed on alluvial gravel deposits
- Tez No: 919448
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Samsun ili Ladik ilçesindeki toprakların morfolojik ve fiziksel özellikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma alanı, alüvyal topraklar üzerinde farklı toprak serileri ile karakterize edilmiştir. Araştırmada, Yüksekokul, Ladik, Abarköy ve Tepelik toprak serileri tespit edilmiştir. Toprakların derinliklerine göre morfolojik özellikleri, fiziksel analizler ve kimyasal içerikleri belirlenmiştir. Elde edilen veriler, ArcGIS coğrafi bilgi sistemi kullanılarak toprak haritasının oluşturulmasında kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları, Ladik ilçesindeki tarımsal potansiyeli artırmak amacıyla toprak yönetim stratejilerinin geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda, yapılan analizler ve toprak sınıflaması, tarım uygulamalarının iyileştirilmesine ve sürdürülebilir tarım politikalarının oluşturulmasına yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the morphological and physical properties of soils in the Ladik district of Samsun province in detail. The study area is characterized by different soil series over alluvial soils. The research identified four soil series: Yüksekokul, Ladik, Abarköy, and Tepelik. Morphological features, physical analyses, and chemical compositions of the soils were determined according to their depths. The obtained data were utilized in creating a soil map using the ArcGIS geographic information system. The results of the study aim to contribute to the development of soil management strategies to enhance the agricultural potential in the Ladik district. In this context, the analyses and soil classification provide recommendations for improving agricultural practices and developing sustainable agricultural policies.