Farklı yapıştırma simanlarının diş pulpasında oluşturabileceği değişikliklerin histopatolojik olarak incelenmesi
Pulp response to various luting cements: a histopathological study
- Tez No: 91947
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HİŞAM DEMİRKÖPRÜLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
-97- ÖZET Sabit protetik restorasyonların başarısında, yapıştırma simanının ideal kimyasal ve fiziksel özelliklerinin yanında, biyolojik uyumluluğa sahip olması önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Araştırıcıların bir kısmı simanlara karşı gelişen pulpa cevabının maddenin toksisitesinden dolayı olduğunu belirtirken; diğer araştırıcılar bakteri invazyonu sonucu pulpada enflamasyon geliştiğini ileri sürmektedirler. Son yıllarda geliştirilen üç simana karşı gelişen pulpa cevabını incelemek amacıyla, araştırmamızda Variolink II ve Enforce kompozit rezin simanları ile rezin modifiye cam iyonomer siman olan Advance kullanılmıştır. Bu deney maddeleri, kontrol maddesi olarak kullanılan çinko oksit ojenol esaslı Kalzinol siman ile karşılaştırmıştır. Simanlar, ortodontik çekim endikasyonu olan 54 adet genç, çürüksüz insan dişlerine açılan Black 5 kavitelere üreticinin önerilerine göre yerleştirilmiş ve pulpa cevabı 5 ve 30 günlük dönemlerde incelenmiştir. Her deney grubu için 7, konrol grupları için 6'şar diş kullanılmıştır. Histolojik değerlendirmeler sonucunda, 5 günlük döneme ait örneklerde Variolink II siman grubu dışında, hafif pulpa cevabı izlenmiştir. Variolink II siman grubundaysa, pulpa cevabı bir örnekte şiddetli; diğer örneklerde hafif veya orta derecede izlenmiştir. Bu örneklerin hiçbirinde bakteriye rastlanmamıştır. Kalan dentin kalınlığı bakımından gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Variolink II siman grubu için, kalan dentin kalınlığı ve enflamatuar hücre cevabı arasında negatif yönde kuvvetli ve önemli bir ilişki bulunmuştur. Bu dönemde, Enforce ve Advance'in pulpa dokusu üzerinde hafif reaksiyona neden olduğu gözlenmiştir. 30 günlük döneme ait Advance ve Kalzinol siman gruplarında hafif pulpa cevabı izlenmiştir ve bu örneklerin hiçbirinde bakteriye rastlanmamıştır. Enforce siman grubunda hafif ve orta derecede pulpa cevabı izlenmiş ve orta derecede pulpa cevabı izlenen örneklerin-98- yarısında bakteri izlenmiştir. Variolink II siman grubunda orta ve şiddetli derecede pulpa cevabı izlenmiş ve şiddetli pulpa cevabı izlenen örneklerin tümünde bakteriye rastlanmıştır. Kontrol maddesiyle aynı düzeyde pulpa cevabı gelişen Advance simanın pulpa üzerinde hafif reaksiyona neden olduğu ve bakteri sızdırmazlığını sağladığı tesbit edilmiştir. Rezin kompozit sistemlerin bakteri sızdırmazlığını sağlayamadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-99- SUMMARY For the success of fixed prosthetic restorations, besides ideal chemical and physical properties of the luting cement, biocompatibility appears to be an important factor. While some researchers claim the toxicity of the material as the cause of the pulpal response against cements; other researchers suggest that pulpal enflammation takes place as a result of bacterial invasion. Variolink II and Enforce composite resin cements and Advance which is a resin modified glass ionomer cement were used in our study to examine the pulpal response against three cements which were recently developed. These test materials were compared with Kalzinol, which is a zinc oxide eugenol based cement. The cements were placed according to the manufacturers' instructions in Black 5 cavities prepared at 54 healthy human teeth which were planned to be extracted for orthodontic reasons and pulp response was examined in 5 and 30 days period. For each test group 7, for control groups 6 teeth were used. After the histological evaluations slight pulpal response was observed for the 5 days period samples except Variolink II group. At the Variolink II cement group pulp reaction was observed to be severe at one sample and slight and moderate at the others. A statistically significant difference was found between the groups related to the remaining dentin thickness. For the Variolink II cement group a negative, strong and significant correlation was found between the remaining dentin thickness and enflammatory cell response. During this period it was observed that Enforce and Advance caused slight pulpal reaction on the pulp tissue. Slight pulpal response was observed for 30 days period Advance and Kalzinol cement groups and bacteria were not found. Slight and moderate pulpal response was observed for Enforce cement group and bacteria were found in half of the specimens where moderate pulpal response was observed. Moderate and severe pulpal response was-100- observed at Variolink II cement group and bacteria were found in the specimens which demonstrated severe pulpal response. It is confirmed that Advance cement which developed same pulpal response as the control material caused slight pulpal reaction. Composite resin cements were found not able to provide bacterial seal.