Sağlıkta ve deneysel gingivitiste antioksidan enzim düzeylerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparison of antioxidant enzyme levels in healthy and experimental gingivitis
- Tez No: 91948
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET YALIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
-64- OZET: Serbest oksijen radikallerinin periodontal hastalık sonucu görülen doku hasarında rollerinin olduğu muhtemeldir. Vücutta bu radikallerin yol açtığı harabiyeti önleyen, sınırlayan yada kısmen tamir eden antioksidanlar mevcuttur. Çeşitli periodontal hastalıklarda cep sıvısı ve tükürükteki total antioksidan düzeyi değerlendiren çalışma sayısı çok sınırlıdır. Periodontal hastalıklarda enflamasyona bağlı doku hasarında serbest oksijen radikallerinin ve antioksidan defans mekanizmalarının rolü henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Buradan yola çıkarak; gingivitisli bireylerde bu konuda bir çalışma yapmayı planladık. Amacımız sigara içen ve içmeyen bireylerde deneysel gingivitis periodunun başında ve sonunda ölçülen total antioksidan enzim ve malondialdehid (MDA) düzeylerini başlangıçla kıyaslamak ve E vitamininin bu değerler üzerindeki etkisini değerlendirmekti. Ayrıca deneyin başında ve sonunda aldığımız plak indeks, sondlamada kanama yüzdeleri ve cep derinliği ölçümleri ile E vitamini kullanımı ve antioksidan enzim ve MDA düzeyleri arasındaki ilişkiyi de ortaya koymayı amaçladık. Bu çalışmaya yaşları 20 ile 26 arasında (ortalama 22) 36'sı erkek 14'ü bayan olan 50 dişhekimliği fakültesi öğrencisi dahil edildi. Deneysel gingivitis periodunun başında ve sonunda bireylerden tükürük ve dişeti cep sıvısı örnekleri alındı. Bu örneklerde total antioksidan enzim ve MDA düzeylerine bakıldı. 13 sigara içen birey ve 13 sigara içmeyen birey çalışma boyunca E vitamini kullandı.-65- Çalışmamızın sonuçlarına göre sigara ve E vitamini kullanımı sondlamada kanama yüzdelerini ve cep derinliğini değerlerini önemli düzeyde etkilemedi. Başlangıçta plak indeks değerleri de benzerdi. Deney sonunda plak indeks ortalamaları arasında istatistiksel olarak önemli bir farklılık bulundu. (p< 0.05) Başlangıçla deney sonundaki M DA ölçümleri kıyaslandığında sigara içen ve E vitamini kullanmayan grupta istatistiksel olarak önemli bir düşme bulundu. (p< 0.05) Tüm gruplarda başlangıç ve deney sonundaki total antioksidan enzim düzeyleri arasında farklılık bulundu. E vitamini kullanmayan ve sigara içenlerde total antioksidan enzim düzeyleri belirgin olarak düştü. (p< 0.05) Bu grupta MDA düzeyleri de düşüş gösterdi. E vitamini kullanan gruplarda MDA düzeyleri aksine arttı. Sonuç olarak bizim çalışmamızda gingivitisli bireylerde vitamin E kullanımı total antioksidan enzim düzeylerinde istatistiksel olarak önemli bir artma ve MDA düzeylerinde de istatistiksel olarak önemli bir azalmaya yol açmamıştır.
Özet (Çeviri)
-66- ABSTRACT: It is likely that the role of free oxygen radicals is common to tissue damage which due to periodontal disease. The body possesses a number of antioxidants whose role is to prevent, limit or partially repair the tissue damage caused by these radicals. The number of studies which evaluated the total antioxidant level of GCF and saliva in different periodontal diseases are very limited. The role of free oxygen radical induced tissue damage due to inflammation in the periodontal disease and the effect of antioxidant defence mechanisms on tissue damage has not been understood exactly. Therefore; we planned to make an investigation related to this subject on patients with gingivitis. The aim of this investigation compare the total antioxidant enzyme and malondialdehyde (MDA) levels at smokers and non-smokers that were measured at baseline of the experimental gingivitis period and at the end of this period and to evaluate the effect of vitamin E on these levels. In addition to this; we aimed to determine that the relationships between the plaque indices, percent of bleeding on probing, probing pocket depths measured at the baseline and at the end of experimental period and taking vitamin E, total antioxidant enzyme levels and MDA levels. Fifty dental students, 36 males, 14 females-age range 20 to 26 years (mean 22) were chosen for this study. Saliva and GCF samples were collected from the participants at the baseline and at the end of experimental gingivitis period. Total antioxidant enzyme and MDA levels were analyzed in?67- these samples. 13 smokers and 13 non-smokers took vitamin E regulary through the study. In our study; smoking and taking vitamin E didn't affect the percent of bleeding on probing and probing pocket depths in statistically significant levels. Although plaque index values were similar at baseline; statistically significant difference was determined between mean plaque index values at the end. (p< 0.05) When baseline and final MDA values were compared; statistically significant decrease was observed who the group were smokers and didn't use vitamin E. (p< 0.05) Difference was found between total antioxidant enzyme levels at baseline and at the end of the experiment for all groups; but only there was a statistically significant decrease for the group who were smokers and didn't use vitamin E. Although there was a decrease at MDA levels for this group, these levels showed an increase for the groups who used vitamin E. As a result of this study; Taking vitamin E didn't seem to increase total antioxidant enzyme levels and decrease MDA levels at statistically significant levels for patients with gingivitis.