Ortaokul 5. sınıf insan ve çevre ünitesi kazanımlarının çevresel davranış, çevresel ilgi ve tutuma etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effect of secondary school 5 th grade human and environment unit outcomes on enviromental behavior, enviromental interest and attitude
  1. Tez No: 919476
  2. Yazar: AYSEL COŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RENAN ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma 2023-2024 Eğitim - Öğretim yılı ikinci döneminde Konya İli Meram İlçesine bağlı üç devlet ortaokulunun 5. sınıflarına devam eden öğrencilerle yürütülmüştür. Her okuldan 40'ar öğrenci olmak üzere toplam 120 öğrenci araştırmaya katılmıştır. Bu araştırmada, 2018 yılı fen bilimleri dersi öğretim programı 5.sınıf“insan ve çevre ünitesi”kapsamında edinilen kazanımların; çevresel davranış, çevresel ilgi ve çevresel tutuma etkileri çeşitli değişkenler yönünden incelenmiştir. Bu değişkenler cinsiyet, yaş, kardeş sayısı, anne-baba eğitim durumu, oturduğu ev ve evcil hayvan besleme durumudur. Araştırma tek gruplu deneysel desene göre yürütülmüştür. Araştırmada öğrencilerin“ insan ve çevre”ünitesine ait akademik başarılarını, çevresel davranışlarını, çevresel ilgilerini ve çevresel tutumlarını ölçmek için 4 farklı ölçek üniteye başlanmadan hemen önce ön test, ünite işlendikten sonra son test olarak uygulanmıştır. Uygulama kısmı 5 hafta süren araştırmada yapılan analizler sonucu öğrencilerin ön test ve son test puanlarının normal dağılım gösterdiği görülmüştür. Bu sebeple elde edilen verileri analiz etmek için parametrik testlerden bağımlı örneklem t-testinden yararlanılmıştır. Yapılan uygulamanın öğrencilerin genel puanları, okunulan okulun, cinsiyetin, yaşın, kardeş sayısının, anne- baba eğitim durumunun, oturduğu evin, evcil hayvan besleme durumlarının bu puanlara etkileri incelenmiştir. İnsan ve çevre ünitesinin işlenmesi sonrasında ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin, akademik başarı puanları artarken ve çevresel ilgi puanlarının azalmış olduğu görülmüş, çevresel davranış ve tutum puanlarında anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Akademik başarı puanları incelendiğinde okunulan okullardan birinde başarı puanı değişmezken diğer iki okulda öğrencilerin puanları önemli düzeyde artmıştır. Diğer değişkenlerden cinsiyete göre kız öğrencilerin başarı puanları artarken, erkek öğrencilerde anlamlı farklılığa rastlanmamıştır. Yaş değişkenine göre 11 yaşında olanlarda, kardeş sayısı değişkeni yönünden iki ve daha az sayıda kardeşe sahip olanlarda, anne eğitim durumu yönünden ilkokul ve üniversite mezunu olanlarda ve oturduğu ev değişkeni yönünden apartmanda oturanların başarı puanı artarken baba eğitim durumu ve evcil hayvan besleme durumu yönünden anlamlı farklılığa rastlanmamıştır. Çevresel davranış puanı incelendiğinde okunulan okul yönünden, diğer değişkenlerden cinsiyete göre, yaş durumuna göre, kardeş sayısına göre anlamlı farklılığa rastlanmamıştır. Anne eğitim durumu yönünden ilkokul olanlarda çevresel davranış puanının arttığı, baba eğitim durumu, evcil hayvan besleme durumu ve oturduğu ev değişkeni yönünden anlamlı farklılığa rastlanmamıştır. Çevresel ilgi puanı incelendiğinde okunulan okul yönünden okullardan birinin çevre ilgi puanının azaldığı, diğer değişkenlerden cinsiyete göre, kız öğrencilerin çevresel ilgi puanının azaldığı, yaş durumuna göre, kardeş sayısına göre çevresel ilgi puanlarında anlamlı farklılığa rastlanmamıştır. Anne eğitim durumu yönünden okuryazar olmayanlarda, evcil hayvan beslemeyenlerde, bahçeli evde oturanlarda çevresel ilgi puanının azaldığı, baba eğitim durumunun çevresel ilgi puanına anlamlı farklılığa rastlanmamıştır. Çevresel tutum puanı incelendiğinde okunulan okul yönünden okullardan birinin çevre tutum puanının azaldığı, diğer değişkenlerden cinsiyete göre, erkek öğrencilerin çevresel tutum puanının azaldığı, yaş durumuna göre 10 yaş ve daha küçük öğrencilerin çevresel tutum puanlarının azaldığı, kardeş sayısı, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu ve evcil hayvan besleme durumunun çevresel tutum puanlarında anlamlı farklılığa rastlanmadığı, oturduğu ev durumu yönünden bahçeli evde oturanların çevresel tutum puanının azaldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the second semester of the 2023-2024 academic year with students attending the 5th grades of three public secondary schools in Meram District of Konya Province. A total of 120 students, 40 students from each school, participated in the study. In this study, the effects of the acquisitions acquired within the scope of the 2018 science curriculum 5th grade“human and environment unit”on environmental behavior, environmental interest and environmental attitude were examined in terms of various variables. These variables are gender, age, number of siblings, parental education level, residence and pet feeding status. The study was conducted according to a one-group experimental design. In the study, 4 different scales were applied to measure the academic achievement, environmental behaviors, environmental interest and environmental attitudes of the students in the“human and environment”unit as a pre-test just before the unit was started and as a post-test after the unit was taught. As a result of the analysis conducted in the study, which lasted 5 weeks, it was seen that the pre-test and post-test scores of the students showed normal distribution. For this reason, the dependent sample t-test, one of the parametric tests, was used to analyze the data obtained. The effects of the application on the general scores of the students, the school, gender, age, number of siblings, parents' education level, the house they live in, and their pet feeding status on these scores were examined. It was observed that the academic achievement scores of 5th grade middle school students increased and their environmental interest scores decreased after the teaching of the human and environment unit, while no significant difference was found in environmental behavior and attitude scores. When the academic achievement scores were analyzed, while the achievement score did not change in one of the schools, the scores of the students in the other two schools increased significantly. While the achievement scores of female students increased according to gender, no significant difference was found in male students While the achievement score of those who are 11 years old according to the age variable, those who have two or less siblings in terms of the number of siblings variable, those who have primary school and university graduates in terms of mother's education status, and those who live in an apartment in terms of the house they live in increased, no significant difference was found in terms of father's education status and pet feeding status. When the environmental behavior score was examined, no significant difference was found in terms of the school attended and other variables such as gender, age and number of siblings. In terms of mother's education level, the environmental behavior score increased in primary school students, while no significant difference was found in terms of father's education level, pet feeding status and house of residence. When the environmental interest score was examined, it was found that the environmental interest score of one of the schools decreased in terms of the school attended, the environmental interest score of female students decreased according to gender among other variables, and no significant difference was found in environmental interest scores according to age status and number of siblings. In terms of mother's educational status, the environmental interest score decreased in illiterate students, those who do not keep pets, those who live in a house with a garden, and no significant difference was found in the environmental interest score of the father's educational status. When the environmental attitude score is examined, it is seen that the environmental attitude score of one of the schools decreased in terms of the school attended, the environmental attitude score of male students decreased in terms of gender, the environmental attitude score of students aged 10 years and younger decreased in terms of age, the number of siblings, mother's education level, father's education level and pet feeding status did not show a significant difference in environmental attitude scores, and the environmental attitude score of those who live in a house with a garden decreased in terms of the house they live in.