E öğrenme ve yüz yüze eğitim modeli ile uygulanan halk oyunları çalışmalarının ilköğretim öğrencilerinde motor performans üzerinde etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of folk dance activities applied with e-learning and face-to-face education model on motor performance of primary school students
- Tez No: 876663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SABIR BOZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma e öğrenme ve yüz yüze eğitim modeli ile uygulanan rekreasyonel bir faaliyet olan halk oyunları çalışmalarının ilköğretim öğrencilerinde motor performans üzerine etkilerini incelemeye yöneliktir. E öğrenme ve yüz yüze eğitimin öğrenciler üzerinde etkileri teorik olarak incelenmiş ve sonrasında ilgili değişkenlerle analiz edilmiştir. Çalışmada, 8 haftalık halk oyunları eğitiminin e-öğrenme ve yüz yüze öğrenme yöntemleri ile ilköğretim dönemindeki çocuklarda motor gelişim üzerine etkilerini belirlemek amacı ile nicel araştırma yöntemi olan deneysel tarama modellerinden öntest-sontest tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Konya ilinde yer alan bir ilkokulun 4.sınıf öğrencilerinden 32 kız, 36 erkek olmak üzere toplam 68 öğrenci oluşturmaktadır. Deney ve kontrol gruplarına 8 haftalık bir süre içerisinde haftada 2 gün ve 2 saat olmak üzere bir çalışma yapılarak halk oyunları eğitimi verilmiştir. Deney grubuna her hafta oyun figürleri parçadan bütüne, basitten zora doğru öğretilmek üzere toplamda 8 haftalık süre içerisinde (İzmir Yöresi Harmandalı,)oyun figürleri video yöntemiyle akıllı tahtadan, sınıf ortamında açılarak gözlem yoluyla takip edilmiştir. Kontrol grubuna ise yüz yüze eğitim verilerek aynı figürler çalıştırılmıştır. Uygulama öncesi ve sonrası olmak üzere kilo, boy, yatay sıçrama, dikey sıçrama, v- otur uzan ve flamingo denge testi ölçümleri öntest-sontest şeklinde alınmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Packagefor Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines the effects of folkdance studies, a recreational activity applied with e-learning and face-to-face education models, on motor performance in elementary school students. The effects of e-learning and face-to-face education on students were studied theoretically and then analyzed with related variables. In the study, the pretest-posttest screening model, one of the experimental screening models, which is a quantitative research method, was used to determine the effects of 8-week folk dance training on motor development in children in early adolescence with e-learning and face-to-face learning methods. The study group of research consists of 68 students in total, 32 girls and 36 boys from the fourth-grade students of an elementary school located in Konya province. The experimental and control groups were trained in folk dances by conducting a study for 2 days and 2 hours a week over 8 weeks. To teach the experimental group from part to whole, from simple to difficult, the dance figures (like İzmir Region Harmandalı) were followed by observation by opening them in the classroom environment with the video method for a total of 8 weeks. The control group was trained by providing face-to-face training. Before starting the folkdance training, weight, height, horizontal jump, vertical jump, v-sit-lie, and flamingo balance test measurements were taken. The data obtained in the study were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program.