Streptococcus mutans ile enfekte edilen ratlarda enfektivite penceresi ve transplasental immünite açısından diş çürüğünün değerlendirilmesi
Evaluation of dental caries with respect to window of infectivity and transplasental immunity in streptococcus mutans infected rats
- Tez No: 91949
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEŞE AKAL, PROF.DR. GÜVEN KÜLEKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
-146- OZET Bu çalışmada, diş çürüğünün başlıca etkeni olan Streptococcus mutans'm anneden bebeğe aktarımının çeşitli koşullarda nasıl bir profil izlediği, S. mutatis kolonizasyonunun molar dişlerin sürme döneminde değişiklik gösterip göstermediği ve S. mutans ile enfekte edilmiş anne ratlardaki transplasental/kolostral ve anne sütünden kaynaklanan immünitenin kendi yavruları ve yabancı yavru ratlardaki S. mutans kolonizasyonu üzerinde etkisi değerlendirildi. Bu amaçla roplam 78 adet konvansiyonel Sprague-Dawley rati kullanıldı. Gruplara ayrılan ratlardan belirli periyotlarda çene plak/tükürük ve çene kemiği örnekleri alınarak S. mutans kolonileri tespit edildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. S. mutans ile kolonize olmuş anne rat ile aynı kafeste barındırılan tüm yavrulara zaman içerisinde S. mutans aktarıldığı saptandı. Enfekte edilen annenin kendi yavrularında başlangıçtan itibaren tutarlı ve kalıcı bir 5. mutans profili izlenirken, yabancı enfekte annenin yanında barındırılan yavru ratlarda S. mutans kolonizasyonu zaman içerisinde azaldı.-147- Enfektivite penceresinin incelendiği Grup 2 'de 3. azı dişlerinin sürme zamanlan ile paralel olarak S. mutans kolonizasyon profilinin yükseliş ve daha sonra düşüş eğiliminde olduğu gözlendi. Doğumdan hemen sonra kendi enfekte annesinin yanından alınarak başka bir enfekte anne yanına aktarılan yavrularda, kendi enfekte anneleri ile barındırılan yavru ratlar grubunu oluşturan alt-gruplar arasında anlamlı bir farklılık gözlenirken, aynı özellikleri taşıyan iki büyük grup arasında anlamlı farklılığa yakın bir ilişki saptandı. Tüm sonuçlar değerlendirildiğinde; anne ratlardaki transplasental/kolostral ve anne sütünden sağlanan immünitenin yavru ratlardaki S. mutans kolonizasyonu üzerine etksinin önemli olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
-148- SUMMARY The effect of erupting molars, breast milk and the transplacental/colostral immunity transferred from dams to their respective offspring, on the transmission pattern and colonization of Streptococcus mutans, the primary causative bacterium of dental caries, in“adopted”and“self pups, were evaluated in this study. For this purpose, 78 conventional Sprague-Dawley rats were used. The offspring were split into groups and the plaque/salivary and jaw samples were taken periodically in order to determine the consecutive S. mutans colonization in the offspring. The results were statistically evaluated. Transmission of S. mutans was found in all the pups who were sheltered in the same cage with a S. mutans infected dam. A stable and consistent S. mutans colonization pattern was seen in pups who were sheltered with their own mothers, whereas the ones who were adopted by a S. mutans infected dam showed a decreasing S. mutans colonization pattern in time. We evaluated the ”window of infectivity“ in Group 2 and found that the colonization partem of 5. mutans was in a correlation with the erupting 3rd molars;-149- during the eruption the colonization increased and after the eruption was decreased. When the pups who were sheltered in the same cage with their own 5. mutans infected mothers and the ones who were adopted right after parturition by a new S. mutans infected dam were compared at the sub-group level, a statistically significant difference was found regarding the colonization levels of the sub groups by S. mutans. On the other hand, when these sub-groups were summed as two major ”self and“adopted”groups, it was found that these two major groups showed a distinct colonization patterns but the overall colonization levels were not statistically significant, though the p value found was close to the level of distinction. When the overall results were evaluated, it was concluded that the transplacental/colostral immunity transferred from mothers to their respective pups and breast milk had a major effect on the 5. mutans colonization levels and patterns in the offspring.