Akademik erteleme, akademik kaygı ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between academic procrastination, academic anxiety and self esteem
- Tez No: 919487
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı akademik erteleme, akademik kaygı ve benlik saygısı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Konya ilinde Necmettin Erbakan Üniversitesinde öğrenim gören eğitim fakültesi öğrencileriyle, Selçuklu ve Ereğli ilçelerinde öğrenim gören lise öğrencileri oluşturmaktadır. Üniversite ve lise öğrencileri 2 ayrı veri setinde değerlendirilmiştir. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılı 2.döneminde 423 üniversite, 388 lise öğrencisiyle yapılmıştır. Demografik sorulardan yaş cinsiyet ve bölüm değişkenleri için analizlerde parametrik testlerden olan iki grup karşılaştırmaları için T testi ve ikiden fazla grupların karşılaştırılması için ANOVA testleri uygulanmıştır. Bu bağlamda iki gruplu olan cinsiyet değişkeninde bağımsız örneklem T-Testi, ikiden fazla grubu bulunan yaş ve bölüm değişkenlerinde ANOVA analizleri uygulanmıştır. İkiden fazla grupların karşılaştırılması sonucu anlamlı farkın neden olduğu gruplar Post-Hoc testlerinden olan Tukey HSD ile belirlenmiştir. Ölçeklerin ve alt boyutlarının güvenirlik değerlerini belirlemek amacıyla Cronbach Alpha analizi yapılmıştır. Ölçeklerin birbirleri arasındaki ilişkiyi test etmek amacıyla Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre akademik erteleme ve akademik kaygı arasında üniversite ve lise örnekleminde pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Akademik erteleme ve benlik saygısı arasında negatif ve anlamlı bir ilişki görülmektedir. Akademik kaygı ve benlik saygısı arasında ise yine anlamlı ve negatif bir ilişkiye ulaşılmıştır. Akademik erteleme ve akademik kaygı arasındaki ilişkide benlik saygısının aracı rolü anlamlıdır. Benlik saygısı kısmi aracı rolündedir. Akademik ertelemede yaşanan artış akademik kaygıyı doğrudan arttırdığı gibi benlik saygısında yol açtığı düşüş yoluyla da akademik kaygıyı arttırmaktadır. Üniversite öğrencilerinde akademik erteleme cinsiyet ve bölüm değişkenine göre anlamlı farklılık gösterirken yaş değişkeninde farklılık göstermemiştir. Lise öğrencilerinde ise cinsiyet ve yaş değişkeninde anlamlı farklılığa ulaşılmamıştır. Üniversite öğrencilerinde akademik kaygı cinsiyet, yaş ve bölüm değişkenine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Lise öğrencilerinde ise aynı şekilde cinsiyet ve yaş açısından anlamlı farklılık görülmektedir. Üniversite öğrencilerinde benlik saygısı cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık göstermezken yaş ve bölüm değişkenine göre anlamlı farklılık göstermiştir. Lise öğrencilerinde ise cinsiyet ve yaş değişkeni açısından benlik saygısında anlamlı farklılık görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between academic procrastination, academic anxiety and self esteem. Relational survey model was used in the research. The study group of the research consists of education faculty students studying at Necmettin Erbakan University in Konya and high school students studying in Selçuklu and Ereğli districts. University students and high school students were evaluated in 2 separate data sets. The research was conducted with 423 university students and 388 high school students in the second semester of the 2023-24 academic year In the analyzes carried out for demographic variables such as age, gender and department, T-test was used for comparisons of two groups, which is a parametric test, and ANOVA tests were applied for comparisons of more than two groups. In this context, independent sample T-Test was applied to the gender variable, which has two groups, and ANOVA analyzes were applied to the age and department variables, which have more than two groups. As a result of comparing more than two groups, the groups that caused significant differences were determined with Tukey HSD, one of the Post-Hoc tests. Cronbach Alpha analysis was performed to determine the reliability values of the scales and their sub-dimensions. Pearson Correlation analysis was applied to test the relationship between the scales. According to the findings of the research, a positive and significant relationship was found between academic procrastination and academic anxiety in the university and high school samples. There is a negative and significant relationship between academic procrastination and self esteem. A significant and negative relationship was again found between academic anxiety and self esteem. The mediating role of self esteem in the relationship between academic procrastination and academic anxiety is significant. Self esteem plays a partial mediator role. The increase in academic procrastination not only increases academic anxiety directly, but also increases academic anxiety through the decrease in self esteem. Academic procrastination among university students showed significant differences according to gender and department variables, but did not differ according to age variable. For high school students, no significant difference was found in gender and age variables. Academic anxiety in university students varies significantly according to gender, age and department. Similarly, there is a significant difference in terms of gender and age for high school students. While self esteem among university students did not differ significantly according to gender, it did differ significantly according to age and department. There is a significant difference in self esteem in high school students in terms of gender and age variables.