İlkokul öğrencilerinin epistemolojik inançlarını etkileyen değişkenlerin incelenmesi
Examination of variables affecting primary school students' epistemological beliefs
  1. Tez No: 919496
  2. Yazar: GAMZE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENŞURE ALKIŞ KÜÇÜKAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çocukların epistemolojik inançlarının nelerden etkilendiği, nasıl oluşup şekillendiği konusunun oldukça önemli olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle bu araştırma ile ilkokul öğrencilerinin epistemolojik inançlarını etkileyen değişkenlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda öğrencilerin epistemolojik inançları ile demografik özellikleri (cinsiyet, ebeveynlerin eğitim düzeyi), bilime duymuş oldukları ilgi, belgesel izleme sıklıkları, büyüdüklerinde bilim insanı olma istekleri ve üstbilişsel farkındalıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Bingöl ilinde 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören 514 öğrenciden oluşmaktadır. Veriler istatistiksel analizlerle incelenmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin epistemolojik inançları ile cinsiyet, ebeveynlerin eğitim düzeyi, bilime duyulan pozitif ilgi ve belgesel izleme durumları ile anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Ancak ilkokul öğrencilerinin epistemolojik inançları ile bilim insanı olma istekleri ve üstbilişsel farkındalıkları arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çocukların epistemolojik inançlarının zaman içerisinde göstermiş olduğu değişikliğin incelendiği çalışmaların oldukça faydalı olacağı düşünülmektedir. Ayrıca somut işlemler döneminde yer alan çocuklar ile soyut işlemler döneminde yer alan çocukların, epistemolojik inançlarını etkileyen etmenlerin neler olduğunun ve bu etmenlerin hangi noktalarda farklılaştığının incelenmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is thought that the issue of what affects children's epistemological beliefs and how they are formed and shaped is very important. Therefore, this research aims to examine the variables that affect the epistemological beliefs of primary school students. It was aimed to examine the relationship between students' epistemological beliefs and demographic characteristics (gender, parents' education level), their interest in science, frequency of watching documentaries, their desire to become scientists when they grow up, and their metacognitive awareness in this context. Survey design, one of the quantitative research methods, was used in the study. The sample of the research includes 514 students that study in the 3rd and 4th grades in Bingöl. The data were examined with statistical analysis. As a result of the research, any significant relationship could not be detected between the epistemological beliefs of the students and their gender, parents' education level, positive interest in science and documentary watching situations. However, it has been determined that there is a significant relationship between the epistemological beliefs of primary school students and their desire to become scientists and their metacognitive awareness. It is thought that studies examining the changes in children's epistemological beliefs over time will be quite useful. It is also thought that it would be useful to examine the factors that affect the epistemological beliefs of children in the concrete operations period and children in the abstract operations period and at what points these factors differ.