Besin alerjisi olan çocuğa sahip ebeveynlere yüz yüze ve sosyal medya aracılığı ile verilen pender'in sağlığı geliştirme modeline temellendirilmiş besin alerjisiyle yaşam eğitiminin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of life with food allergy education based on pender's health promotion model given to parents with food allergic children face-to-face and through social media
- Tez No: 919497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KÜÇÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırma, besin alerjisi olan çocuğa sahip ebeveynlere yüz yüze ve sosyal medya aracılığı ile verilen Pender'in Sağlığı Geliştirme Modeline Temellendirilmiş Besin Alerjisiyle Yaşam Eğitimi'nin etkisinin değerlendirilmesi amacıyla iki müdahale gruplu ön test son test yarı deneysel desende yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 0-18 yaş arası en az biz çocuğu besin alerjisi tanısı almış olan 35 yüz yüze, 35 İnstagram grubu olmak üzere toplam 70 ebeveyn oluşturmuştur. Eğitimler yüz yüze ve İnstagram üzerinden verilmiştir. Veriler Ebeveyn Veri Toplama Formu, Besin Alerjisi ile Yaşam Eğitimi (BAYE) Değerlendirme Formu ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, medyan, Ki kare, Bağımlı ve Bağımsız T, Mann-Whitney U, Wilcoxon (Z), İki Yönlü Varyans (ANOVA), Pearson Korelasyon, Basit Doğrusal Regresyon testleri kullanılmıştır. Eğitim öncesinde yüz yüze eğitim ve İnstagram eğitimi grupları arasında BAYE bilgi puanları arasında anlamlı fark bulunmazken (p>0,05) eğitim sonrasında her iki grubunun bilgi puanları da anlamlı olarak artmıştır. Zamana göre besin alerjisi bilgi düzeyi puanının ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür (F=66,737; p0,05). Bu sonuç, bilgi düzeyindeki artışın yalnızca zaman etkisinden kaynaklandığını ve her iki grubun (Instagram eğitimi ve yüz yüze eğitim) bu artıştan eşit düzeyde faydalandığını göstermektedir. Ebeveynlere verilen Besin Alerjisi ile Yaşam Eğitimi'nin besin alerjisi bilgi düzeyini artırdığı belirlenmiştir. Her iki yöntemin de BAYE bilgi aktarımında etkili olduğunu, ancak Instagram eğitimi grubundaki etkileşim eksikliğinin öğrenme derinliğini sınırlayabileceğini göstermektedir. Eğitimlerin sistematik bir şekilde uygulanması, ebeveynlerin hem bilgi düzeylerini artırmada hem de çocuklarının alerji yönetiminde daha bilinçli kararlar almalarını sağlamada önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a pre-test post-test quasi-experimental design with two intervention groups in order to evaluate the effect of Pender's Health Promotion Model Based Life with Food Allergy Education given face-to-face and via social media to parents with children with food allergies. The sample of the study consisted of a total of 70 parents, 35 face-to-face and 35 Instagram group, who had at least one child between the ages of 0-18 diagnosed with food allergy. Trainings were given face-to-face and via Instagram. Data were collected using the Parent Data Collection Form and the Living with Food Allergy Education (LFE) Evaluation Form. Number, percentage, mean, median, Chi-square, Dependent and Independent T, Mann-Whitney U, Wilcoxon (Z), Two-Way Variance (ANOVA), Pearson Correlation, Simple Linear Regression tests were used to evaluate the data. While there was no significant difference between the BAYE knowledge scores of the face-to-face training and Instagram training groups before the training (p>0,05), the knowledge scores of both groups increased significantly after the training. There was a statistically significant difference between the mean scores of food allergy knowledge level according to time (F=66,737; p0.05). This result shows that the increase in the level of knowledge was only due to the time effect and both groups (Instagram training and face-to-face training) benefited equally from this increase. It was determined that Life with Food Allergy Education given to parents increased the level of food allergy knowledge. It shows that both methods are effective in BAYE knowledge transfer, but the lack of interaction in the Instagram training group may limit the depth of learning. The systematic implementation of trainings makes an important contribution to both increasing the knowledge level of parents and enabling them to make more informed decisions in their children's allergy management.