3 boyutlu yazıcılar ile baskılama tekniği ile üretilen protez kaide materyallerine uygulanan cila yöntemlerinin yüzey pürüzlülük ve mikrosertlik değerlerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of polishing methods applied to denture base materials produced by 3D printing technique on surface roughness and microhardness values
  1. Tez No: 919502
  2. Yazar: BERKAY ATILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRUNNİSA CANAN BURAL ALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Üç boyutlu (3B) baskılama tekniğinde yazıcı cihaz üzerinden ayarlanan baskı katman kalınlığının (BKK) protez kaidesinin yüzey özellikleri üzerine etkisinin incelendiği bilimsel çalışmalar kısıtlıdır. Geleneksel yöntemle üretilen polimetil metakrilat esaslı protez kaide materyali için cilalama protokolü olmasına karşın, 3B baskılama tekniğinde kullanılan fotopolimer reçinede yüzey özelliklerini ve cila yöntemleri henüz netleştirilmemiştir. Bu çalışmanın amacı farklı BKK ile üretilen fotopolimer reçinelerde farklı cilalama yöntemlerinin yüzey pürüzlülüğü ve mikrosertlik değerlerine etkisinin incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Çalışmada 10 mm çapında 3mm kalınlığında toplam 360 adet disk eksiltmeli (CAD/CAM kazıma), eklemeli (3B baskılama) ve geleneksel yöntem (kontrol) ile üretilmiştir. 3B baskılama ile üretilen örnekler 50 ve 100 µ BKK ya göre 2 alt gruba ayrılmıştır. Tüm örnekler üretim sonrası uygulanan cila yöntemlerine göre gruplandırılmıştır (mekanik, kimyasal cila ve kombine cila).
Özet (Çeviri)
There is a limited number of scientific studies investigating the effect of print layer thickness (PLT), a parameter set on the printer device, on the surface properties of prostheses produced with three-dimensional (3D) printing technology. While there is a polishing protocol for conventional polymethyl methacrylate-based denture base materials, the surface properties and polishing methods for photopolymer resins used in 3D printing have not yet been fully clarified. The aim of this study was to investigate and compare the effects of different polishing methods on the surface roughness and microhardness values of photopolymer resins produced with different PLTs. A total of 360 discs with a diameter of 10 mm and a thickness of 3 mm were produced using CAD/CAM milling, 3D printing, and conventional methods (control). Samples produced with 3D printing were divided into two subgroups according to 50 and 100 µm PLTs. All samples were grouped according to the polishing methods applied after grinding (mechanical polishing, chemical polishing, and combined polishing).