Suriyeli göçmenlerin sosyal kırılganlık düzeylerinin psikolojik sağlamlık ile ilişkisi
The relationship between Syrian immigrants' social vulnerability levels and psychological resilience
  1. Tez No: 919514
  2. Yazar: ÖNDER ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE ÖZGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göçmen ve Mülteci Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, Suriyeli göçmenlerin sosyal kırılganlık düzeylerinin psikolojik sağlamlık ile ilişkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Hatay ili Yayladağı ilçesinde Ocak 2024-Haziran 2024 tarihleri arasında ikamet eden, herhangi bir geçici barınma merkezinde yaşamayan Suriyeli göçmenler araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Araştırma kriterlerini karşılayan 138 Suriyeli göçmen araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Sosyal kırılganlık ölçeği”ve“Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 24 paket programında analiz edilmiştir. Veriler, tanımlayıcı istatistikler yüzdelik, aritmetik ortalama, standart sapma, min- max değerleri ile analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçek puan ortalamaları arasındaki ilişkinin belirlenmesinde pearson kolerasyon analizi uygulanmıştır. Yordayıcıyı etkiyi değerlendirmek için regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların sosyal kırılganlık ölçeği toplam puanı 30.06±8.08, Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği toplam puan ortalaması 57.3±14.36 olarak belirlenmiştir. Suriyeli göçmenlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ve sosyal kırılganlıkları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Suriyeli göçmenlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri arttıkça sosyal kırılganlık düzeyinin azaldığı belirlenmiştir. Ayrıca Suriyeli göçmenlerin sosyal kırılganlıkları, psikolojik sağlamlık düzeylerinin %27'sini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to examine the relationship between social vulnerability levels of Syrian immigrants and psychological resilience. Syrian immigrants residing in Yayladağı district of Hatay province between January 2024 and June 2024 and not living in any temporary shelter center constituted the population of the study. The sample of the study consisted of 138 Syrian migrants who met the research criteria. Data were collected using the“Personal Information Form”,“Social vulnerability scale”and“Connor-Davidson Psychological Resilience Scale”. The data obtained from the research were analyzed in SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 24 package program. The data were analyzed with descriptive statistics, percentage, arithmetic mean, standard deviation, min - max values. Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between the scale score averages used in the study. Regression analysis was used to evaluate the predictive effect. As a result of the study, the total score of the social vulnerability scale of the participants was determined as 30.06±8.08 and the mean total score of the Connor-Davidson Psychological Resilience Scale was 57.3±14.36. A significant negative relationship was found between the psychological resilience levels and social vulnerability of Syrian immigrants. It was determined that as the psychological resilience levels of Syrian immigrants increased, the level of social vulnerability decreased. In addition, Syrian immigrants' social vulnerability explains 27% of their psychological resilience levels.