Hedonic consumption practices of the disadvantaged and their well-being outcomes: A multimethod research on Syrian refugees in Turkey
Dezavantajlı grupların hedonik tüketim davranışları ve bunun refahları üzerindeki etkileri: Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar üzerine bir çoklu-metot çalışması
- Tez No: 708487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EKİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, İşletme, Psychology, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 458
Özet
Tüketim, yerinden edilmişliğin ortaya çıkardığı gündelik zorluklarla başa çıkmak açısından elverişli bir enstrüman olabilir. Her ne kadar göçmenler ve yoksullar gibi hassas grupların tüketim davranışlarına dair kapsamlı araştırmalar bulunsa da, mültecileri birer tüketici olarak ele alan çalışmalar oldukça sınırlı sayıdadır. Bazı ürün ve hizmetlerin kullanımı bakımından tüketicilerin eşit olmadığı varsayımıyla, mültecilerin özellikle hedonik tüketimlerine dair çalışmalar gündeme gelmemektedir. Bu araştırma, mültecilerin hedonik tüketimlerinin bir başa çıkma stratejisi şeklinde ortaya çıkan fonksiyonel boyutunu ele alarak literatürdeki bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda, genel olarak olumlu etkileri ile incelenen hedonik tüketimin olası istenmeyen sonuçlarına işaret edilmektedir. Mültecilerin tüketim davranışlarının bu şekilde araştırılması, mültecilerin ve yerel halkın birbirlerini anlayabilmeleri ve dolayısı ile birlikte uyum icinde yaşayabilmeleri açısından önem taşımaktadır. Nitekim, mülteciler de gündelik hayatın sağlıklı işleyişinde önemli bir rolü olan tüketim toplumunun bir parçasıdırlar. Bu tez; tüketici olarak mülteciler, mültecilerin hedonik tüketim davranışları, kırılganlık, bir başa çıkma stratejisi olarak tüketim, mülteci refahı, kültürleşme ve yardımlaşma davranışı gibi bazı konuları kapsayan bir literatür taramasının yer aldığı giriş bölümü ile başlamaktadır. Sonrasında, kalitatif araştırmanın metodolojisi açıklanmakta, ve ardından da saha çalışmasının bulguları sunulmaktadır. Bu bulgular ışığında, hedonik tüketimin farklı refah türleri üzerindeki etkilerini, sosyal sermaye ve psikolojik sermaye üzerinden açıklayan bir çerçeve sunulmustur. Bu çerçeve, mültecilerin hedonik tüketim yoluyla kullandıkları çeşitli başa çıkma yöntemlerine ışık tutmaktadır. Bunun yanında, hedonik tüketimin istenmeyen sonuçlarına değinmek adına, mültecilerin hedonik tüketim davranışlarının yerel halkın mültecilere yönelik hayırseverliğine etkisi test edilmiştir. Son olarak, hedonik tüketim etkisiyle ortaya çıkan girişimcilik faaliyetlerinin toplum refahı üzerindeki etkileri, mülteciler ve yerel halk açısından güvenin önemini ortaya koyan bir modelle açıklanmıştır. Tezin son kısmında, yapılan çalışmanın akademik yazına katkılarıyla, pazarlamacılar ve politika yapıcılar için olası etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Consumption may be a practical tool to cope with the challenges of displacement. While there is extensive research on vulnerable groups such as immigrants and the poor as consumers, research on refugee consumers is quite limited. Moreover, consumers are not equal when it comes to consuming certain products and services, and thus research on the hedonic consumption of refugees is far from preliminary exploration. This research aims to fill this gap by studying refugees' hedonic consumption, its functional role as a coping strategy, and its potential unintended consequences. Such an approach is essential for the mutual understanding of refugees and their local hosts and a harmonious living together, as refugees are also part of the greater consumer society, which plays a substantial role in the proper functioning of everyday life. The dissertation starts with an introduction covering literature on related topics such as hedonic consumption, coping, prosocial behavior, and well-being. Then, the qualitative research methodology is presented, followed by the findings of the field study. A framework is proposed to illustrate the various well-being outcomes of hedonic consumption through social capital and psychological capital that help refugees cope in some distinct ways. Next, local prosocial tendencies resulting from refugees' hedonic consumption are tested to illustrate the subsequent local backlash towards refugees. Finally, community well-being outcomes of entrepreneurship driven by hedonic consumption are presented with a model that brings forth the importance of trust in refugee-hosting communities. The dissertation ends with a summary and intended contributions. Implications for marketers and policymakers are also discussed.