Yazılım tanımlı ağ (SDN) mimarisi ve felaket kurtarma uygulamaları
Software defined network (SDN) architecture and disaster recovery implementations
- Tez No: 919521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA ERGÜN YARDIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Geleneksel ağ altyapıları büyük bir dönüşüm geçirerek zamanla yerini daha yüksek hız, daha düşük gecikme ve daha fazla bağlantı kapasitesi sunan teknolojilere bırakmaktadır. Bu süreçte hem altyapı düzeyinde hem de hizmet ve kullanım şekilleri açısından köklü değişiklikler yaşanmaktadır. En kritik değişimlerden biri de kuşkusuz donanım odaklı ağların yazılım tanımlı ağlara dönüşüm yolculuğu olarak kabul edilmektedir. Bu yolculuk otonom ağlara olan ihtiyaç, yapay zeka uygulamalarının yaygınlaşması, yüksek başarımlı hesaplama sistemlerinin artışı gibi daha birçok yeni nesil hizmet ve uygulamanın kullanıcı tarafındaki ileri düzey ağ gereksinimlerinden kaynaklanmaktadır. SDN programlanabilir merkezi yönetim platformu ve ayrıştırılmış uygulama, kontrol ve veri düzlemleri sayesinde geniş ağ altyapılarının işletimini kolaylaştırmakta, ağ altyapılarına dinamik kaynak tahsisi gerçekleştirmekte ve felaket kurtarma çözümlerine yenilikçi çözümler getirmektedir. Yenilikçi veri merkezi kurtarma çözümlerini konu edinen bu çalışmada sanal iş yüklerinin aktif-yedek veri merkezleri arasında felaket durumlarında kurtarılmasına yönelik inceleme ve tespitler yapılmaktadır. Ticari SDN platformu NSX kontrolünde sanallaştırılmış yönlendiriciler, ağ anahtarlama cihazları ve obje bazlı yazılımsal ağ bileşenleri kullanılarak oluşturulan ağ topolojileri üzerinde çeşitli SDN düzlem yerleşim modelleri test edilerek değişken koşullar için en uygun kurtarma çözümleri belirlenmeye çalışılmaktadır. Çalışma sonucunda felaket kurtarma sürelerinin tasarıma bağlı olarak farklılaştığı açıkça görülmektedir. Kurtarma sürelerinin değişimi veri, kontrol ve uygulama düzlem bileşenlerinin bulunduğu lokasyona ve lokasyonlar arası gecikme sürelerine göre değiştiği gibi SDN kontrolcülerinin tekli, çoklu veya hiyerarşik yerleşim modellerine göre kümelenme durumları da değişken kurtarma sonuçları elde edilmesine sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional network infrastructures are undergoing a major transformation, gradually giving way to technologies that offer higher speed, lower latency, and greater connection capacity. During this process, radical changes are experienced both at the infrastructure level and in terms of service and usage patterns. One of the most critical changes is undoubtedly considered to be the transformation journey of hardware-focused networks to software-defined networks. This journey stems from the advanced network requirements of many new generation services and applications on the user side, such as the need for autonomous networks, the spread of artificial intelligence applications, and the increase in high-performance computing systems. SDN facilitates the operation of large network infrastructures, performs dynamic resource allocation to network infrastructures, and brings innovative solutions to disaster recovery solutions thanks to its programmable central management platform and decoupled application, control, and data planes. In this study, which focuses on innovative data center recovery solutions, examinations and determinations are made for the recovery of virtual workloads between active-backup data centers in disaster situations. Various SDN plane layout models are tested on network topologies created using virtualized routers, network switching devices and object-based software network components under the control of the commercial SDN platform NSX, and the most appropriate recovery solutions are determined for variable conditions. As a result of the study, it is clearly seen that disaster recovery times vary depending on the design. The change in recovery times varies according to the location of data, control and application plane components and the delay times between locations, as well as the clustering of SDN controllers according to single, multiple or hierarchical layout models, which also results in variable recovery results.