Fizyoterapistlerin mesleki doyumunun değerlendirilmesi: Konya ili örneği
Evaluation of the professional satisfaction of physiotherapists: konya province example
- Tez No: 919542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızda, Konya'da farklı ortamlarda çalışan fizyoterapistlerin mesleki doyumunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza farklı alanlarda Konya'da çalışan 204 fizyoterapist katılmıştır. Çalışmamızın yönteminde çalışmaya katılan Fizyoterapistlerden Sosyodemografik ve Mesleki Beklentilere Yönelik Anket Formu ile Mesleki Doyum Ölçeğini doldurmaları istenmiştir. Mesleki doyum ölçeğindeki ortalama puan 67,22 ± 12,48 olarak bulunmuştur. Katılımcıların %61,3'ü (n = 125) 20-30 yaş aralığındadır Mesleki yetki ve görevlerde katılımcıların %71,1'i (n = 145) kanunda belirtilen mesleki yetki ve görevlerin yetersiz olduğunu düşünmektedir. Katılımcıların %60,8'i (n = 124) gelir düzeyini yetersiz bulmaktadır. Medeni durum grupları arasında anlamlı farklılık göstermektedir (t = -3,760, p = 0,000). Mesleki doyum ölçeği puanları çalışılan kurumlar arasında anlamlı farklılık göstermektedir (F = 3,689, p = 0,003). Mesleki tatmini olanların puan ortalaması 48,60 ± 6,99, tatmini olmayanların puan ortalaması 38,83 ± 7,95 olup, tatmini olanların puanları anlamlı şekilde daha yüksektir (t = 8,406, p = 0,000). Meslek otonomisinin eksikliğinin mesleki performansı etkilediğini belirten gruplar arasında mesleki doyum puanlarında anlamlı fark vardır (F = 3,835, p = 0,011). Gelir grupları arasında mesleki doyum puanlarında anlamlı fark vardır (F = 2,753, p = 0,044).
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to evaluate the professional satisfaction of physiotherapists working in different settings in Konya. In our study, 204 physiotherapists working in different fields in Konya participated. In the method of our study, the physiotherapists participating in the study were asked to fill in the Questionnaire Form for Sociodemographic and Occupational Expectations and the Occupational Satisfaction Scale. The mean score in the occupational satisfaction scale was found to be 67.22 ± 12.48. 61.3% of the participants (n = 125) were between the ages of 20-30. Regarding professional powers and duties, 71.1% (n = 145) of the participants think that the professional powers and duties specified in the law are insufficient. 60.8% (n = 124) of the participants found their income level insufficient. There is a significant difference between marital status groups (t = -3,760, p = 0,000). Occupational satisfaction scale scores show a significant difference between the institutions (F = 3,689, p = 0,003). The mean score of those with occupational satisfaction was 48.60 ± 6.99, the mean score of those without satisfaction was 38.83 ± 7.95, and the scores of those with satisfaction were significantly higher (t = 8.406, p = 0.000). There is a significant difference in professional satisfaction scores between the groups stating that lack of professional autonomy affects professional performance (F = 3,835, p = 0,011). There is a significant difference in professional satisfaction scores between income groups (F = 2,753, p = 0,044).