Güneş takip özellikli vakum tüplü parabolik kollektör destekli sera tipi kurutma sistemi tasarımı ve imalatı
Solar tracking vacuum tube parabolic collector supported greenhouse type drying system design and manufacturing
  1. Tez No: 919550
  2. Yazar: SERVET KABLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİTHAT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasında, güneş takip özellikli, vakum tüplü parabolik kolektörlü, hava destekli sera tipi bir gıda kurutma makinesi geliştirilmiş ve yöresel patlıcan dilimi kurutma işlemi üzerinde uygulanmıştır. Araştırmanın amacı, geleneksel yöntemlerle gerçekleştirilen gıda kurutma süreçlerine göre enerji verimliliğini artırmak, kurutma süresini kısaltmak ve ürün kalitesini koruyarak yöresel gıda değerlerini modern teknolojilerle desteklemektir. Geliştirilen sistemde, güneş enerjisi verimliliği için güneş takip mekanizması kullanılarak gün boyu optimum enerji elde edilmesi hedeflenmiştir. Parabolik kolektör ve vakum tüpleri, yüksek sıcaklık ve düşük enerji kaybı sağlarken; hava destekli kurutma mekanizması nemin etkili bir şekilde uzaklaştırılmasını mümkün kılarak kurutma işlemine destek sağlamıştır. Araştırmada farklı dilim kalınlıkları, şekilleri ve güneş-takipli takipsiz konumlandırma üzerinde deneyler yapılmış, değişken fan hızlarının kurutma sürecine etkileri incelenmiştir. Elde edilen bulgular, güneş takipli ve hava destekli bu sistemin, geleneksel kurutma yöntemlerine kıyasla yaklaşık %30-40 enerji tasarrufu sağladığını ve kurutma süresini önemli ölçüde kısalttığını göstermektedir. Ayrıca, ürünlerin besin değeri ve lezzet kaybı minimuma indirilmiş, daha kaliteli kurutma sonuçları elde edilmiştir. Bu bağlamda, çalışma hem enerji tasarruflu hem de yüksek kalitede kurutma sağlayan yenilikçi bir sistem geliştirilmesine katkı sunmaktadır. Elde edilen bulgular, tarımsal üretimde enerji verimliliğini artırmayı ve kurutma sürecini daha verimli hale getirmeyi hedefleyen araştırmalara ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an air-assisted greenhouse type food dryer with solar tracking, vacuum tube parabolic collector, and air-assisted air dryer was developed and applied on local eggplant slice drying process. The aim of the research is to increase energy efficiency compared to traditional food drying processes, to shorten the drying time and to support local food values with modern technologies while maintaining product quality. In the developed system, it is aimed to obtain optimum energy throughout the day by using a solar tracking mechanism for solar energy efficiency. Parabolic collectors and vacuum tubes provide high temperature and low energy loss, while the air-assisted drying mechanism supports the drying process by enabling effective moisture removal. Experiments were conducted on different slice thicknesses, shapes and positioning with and without solar tracking, and the effects of variable fan speeds on the drying process were investigated. The findings show that this sun-followed and air-assisted system saves about 30-40% energy and significantly shortens the drying time compared to conventional drying methods. In addition, the loss of nutritional value and flavor of the products was minimized and better quality drying results were obtained. In this context, the study contributes to the development of an innovative system that provides both energy saving and high quality drying. The findings shed light on research aimed at increasing energy efficiency in agricultural production and making the drying process more efficient.